Zasiłek rodzinny 2023 to nawet kilkaset złotych miesięcznie. Działa mechanizm "złotówka za złotówkę"

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2023 roku? Wbrew pozorom to może być nawet kilkaset złotych miesięcznie. Co więcej, rodzice powinni wiedzieć, że działa tu też mechanizm "złotówka za złotówkę". A komu przysługuje takie wsparcie i na jakich zasadach? Tłumaczymy finansowe niejasności.
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

W dobie galopującej inflacji i nieustannie rosnących cen rodzice muszą bardzo pilnować wydatków. W wielu przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy finansowej, oferowanej przez miejskie ośrodki pomocy społecznej. Takim świadczeniem jest zasiłek rodzinny, który jest przyznawany na każde dziecko w rodzinie, choć na pewnych zasadach. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dodatkowo nawet kilkaset złotych miesięcznie? Wyjaśniamy.

Najniższa krajowa 2023 a zasiłek rodzinny. Komu przysługuje takie wsparcie finansowe?

Jak sama nazwa wskazuje, zasiłek rodzinny przysługuje najuboższym rodzinom, a jego celem jest częściowe pokrycie wydatków na pociechę. W 2023 roku świadczenie to wynosi odpowiednio:

  • 95 zł na dziecko do 5 roku życia,
  • 124 zł na pociechę w wieku od 5 do 18 roku życia,
  • 135 zł na dziecko od 18 do 21 (24 w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności) lat.

 Przy czym dzieciom pełnoletnim świadczenie przysługuje tylko, gdy kontynuują one naukę w szkole, bądź na studiach. Jest on zależny od dochodów - jak podaje serwis GOV.pl, otrzymają go tylko rodziny, których miesięczne dochody nie przekraczają kwoty 674,00 złotych (764,00 złotych, jeśli choć jedno z dzieci ma orzeczenie o niepełnoprawności). Warto mieć też świadomość, że obowiązuje tu też zasada "złotówka za złotówkę" - rodzina może dostać zasiłek rodzinny pomniejszony o kwotę równą tej, o którą miesięczne dochody przekraczają limit. Z tym że jeśli wysokość przysługującego wsparcia jest niższa niż 20 zł, to świadczenie nie jest przyznawane. 

Wniosek o zasiłek rodzinny 2023. Kiedy i gdzie złożyć dokumenty? To też trzeba wiedzieć

Wniosek o zasiłek rodzinny należy złożyć w najbliższym miejscu zamieszkania ośrodku pomocy społecznej. Należy to zrobić w terminie od 1 lipca (forma elektroniczna) bądź 1 sierpnia (forma papierowa) do 30 listopada 2023 roku. Warto też wiedzieć, że wraz z zasiłkiem rodzinnym można otrzymać też różne dodatki:

  • z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - 100 zł na dziecko, raz w roku szkolnym,
  • z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania - 113 zł miesięcznie na dziecko mieszkające w miejscowości, w której znajduje się szkoła (np. w akademiku, bursie etc.) oraz 69 zł miesięcznie za dziecko dojeżdżające do szkoły (ponadpodstawowej, w tym artystycznej) w innej miejscowości,
  • z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka z niepełnosprawnością - miesięcznie 90 zł na dziecko do 5 roku życia oraz 110 zł na dziecko pomiędzy 5 a 24 rokiem życia,
  • z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 193 zł miesięcznie na dziecko, do 386 zł na wszystkie. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością kwota zwiększa się o 80 zł, ale nie więcej niż 160 na wszystkie,
  • z tytułu urodzenia się dziecka - jednorazowa wypłata 1000 zł,
  • z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - 400 zł na miesiąc.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Copyright © Agora SA