Jak dziś wyglądaliby najsłynniejsi polscy pisarze? "Z Norwidem poszłabym na sojowe latte"

Sztuczna inteligencja najsłynniejszym polskim pisarzom ubiegłych wieków nadała współczesny sznyt. Zostali ubrani i uczesani według aktualnej mody. "Zawsze byli jacyś tacy odlegli, a tu nagle są jak u wśród nas" - stwierdziła jedna z internautek.

Więcej o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

Cyprian Kamil Norwid, Bolesław Prus, Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz i Maria Konopnicka to autorzy lektur szkolnych, za którymi uczniowie nie zawsze przepadają, ale muszą je znać. Dla niektórych lektura "Pana Tadeusza" to prawdziwa katorga, podczas gdy "Lalka" okazuje się zaskakująco ciekawa. Jedni uważają, że "Dziady" to mordęga, a inni twierdzą, że "Kordian" ich wciągnął. Nie ma tu reguły. 

Zobacz wideo Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? "Układanie samochodzików w rzędzie, machanie rączkami"

Uczniowie nie wiedzą, jak wyglądają autorzy książek

Nie wszyscy są w stanie odróżnić portret Słowackiego od Mickiewicza, a jednocześnie doskonale się orientują kto "jest odpowiedzialny" za "Balladynę", a kto za "Sonety krymskie". Autorów książek "znają" z nieciekawych podobizn na okładkach. Tymczasem dzięki sztucznej inteligencji, mogą dowiedzieć się, jak prawdopodobnie by wyglądali, gdyby żyli współcześnie. Na Facebooku, na koncie Storytel, strony z audiobookami za subskrypcją, pojawiły się ich podobizny stworzone przez AI. 

Norwid - hipster, Konopnicka - aktywistka

Adam Mickiewicz został przedstawiony jako uroczy intelektualista w stylu hippie, Juliusz Słowacki - subtelny romantyk o delikatnej urodzie, Bolesław Prus - charyzmatyczny doceniony twórca, z kolei Cyprian Kamil Norwid - przystojny hipster, a Maria Konopnicka - aktywistka w trakcie marszu, strajku lub parady.

"Norwid to hotówa"

Pod zdjęciami pojawiło się wiele komentarzy zachwyconych internautów. Pisali: "Norwid to hotówa, podczas prowadzenia spotkania autorskiego miałabym spocone ręce"; "Mickiewicz - poetycki Janosik"; "Zawsze lubiłam Norwida, ale teraz to chciałabym iść z nim na sojowe latte"; "Norwid... Zakochać się i umrzeć, wziąć na sojowe latte"; "Konopnicka wymiata!"; "To pierwsze użycie generatora AI, którego efekty mi się podobają"; "Team Mickiewicz, zdecydowanie"; "Za Norwidem idę w ciemno..."; "Zawsze byli jacyś tacy odlegli a tu nagle są jak u wśród nas… niesamowite"; "I takie ich wersje portretów powinny być dodatkiem do lekcji". A jak wam się podobają wygenerowane przez komputer portrety narodowych wieszczów?

Więcej o:
Copyright © Agora SA