Według przedstawionych przez Komendę Główną Policji w styczniu, w 2022 roku odnotowano aż 2093 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. 156 z nich zakończyło się śmiercią. Należy zaznaczyć, że 2021 roku odnotowano ich ok. 1,5 tys., a w 2020 roku mniej niż tysiąc.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
Wśród najczęstszych powodów targnięcia się na własne życie można wymienić zaburzenia psychiczne, problemy w szkole oraz w domu. Rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Kamińska zauważa, że od kilku lat Polska zajmuje w tej kwestii niechlubne drugie miejsce zaraz po Niemczech. "Na tę sytuację może się składać wiele czynników, między innymi to, że cały czas w Polsce mamy utrudniony dostęp do profesjonalnej pomocy, czyli do psychologów, pedagogów, u których młodzi ludzie mogliby uzyskać profesjonalną pomoc" - twierdziła w rozmowie z "Wprost". Należy zaznaczyć, że w tym roku konsultanci telefonu zaufania 16111 prowadzonego przez fundację, odbyli już 35 tys. rozmów. 500 z nich skończyło się interwencjami ratującymi życie.
Dominik Kuc z fundacji GrowSPACE zwraca jednak uwagę na kolejny niechlubny rekord. Chodzi o kolejki do psychiatry dziecięcego. Okazuje się, że wynosi ona nawet 2000 dni oczekiwania. Należy zaznaczyć, że informacje na temat długości kolejek do poradni zostały pozyskane z portalu SwiatPrzychodni.pl. Dominik Kuc zapowiedział, że w poniedziałek 4 września o godzinie 10:00 pod Ministerstwem Zdrowia odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa. "Przedstawimy na niej dane dla całego kraju z wyszczególnieniem na województwa oraz miejsca z rekordowymi kolejkami" - poinformował.