Tak ćwiczą młode gimnastyczki. "To straszne, co muszą wytrzymać te ciała"

Gimnastyka artystyczna to sport, w którym nie ma półśrodków. Albo jakieś ćwiczenie jest wykonane dobrze i poprawnie, albo trzeba się bardziej postarać, przyłożyć i znaleźć więcej siły. Te młode dziewczyny od najmłodszych lat poddawane są wielogodzinnym, wycieńczającym treningom. Wszystko po to, by dostać się do kadry i mieć możliwość wzięcia udziału w igrzyskach. Ćwiczenia, które wykonują dla wielu, nawet wysportowanych osób, są nie do przejścia.

Odpowiednia dieta, by nie przytyć, wielogodzinne ćwiczenia pod okiem surowych i wymagających trenerów i przede wszystkim poznawanie granic własnego ciała. Tak wygląda codzienność uczennic szkół sportowych, które swoją teraźniejszość, a może i nawet przyszłość wiążą z gimnastyką artystyczną. To bardzo wymagająca dyscyplina, która rzeźbi ciała młodych adeptów, by były silne i sprężyste, niczym guma. Zobacz, jak wyglądają ich treningi. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wypoczywa Martyna Wojciechowska? Widziała najdalsze zakątki świata, a wybiera popularne miejsce w Polsce

Perfekcyjny szpagat i idealna postawa. Ćwiczenia gimnastyczek, które przyprawiają o ciarki

Na instagramowym profilu @powerjumpsutah, który opowiada o codzienności młodych gimnastyczek i ich treningach, pojawił się film pokazujący ćwiczenia, którym te dziewczęta są poddawane. Aby wykonać idealny szpagat - muszą się najpierw odpowiednio przygotować i rozciągnąć swoje ciało. "To straszne, co muszą wytrzymać te ciała" - pisze jedna z internautek w komentarzu pod postem. "Wygląda to na tortury, a nie ćwiczenie, które ma sprawiać przyjemność" - dodaje inna. Czy faktycznie tak jest?

 

Gimnastyka artystyczna nie należy do łatwych dyscyplin sportowych. Osoby chcące ja uprawiać powinny zacząć bardzo wcześnie, aby jeszcze jako małe dzieci, mogły odpowiednio wyćwiczyć swoje małe ciała. Zajęcia ogólnorozwojowe i specjalistyczne polegają przede wszystkim na wszechstronnym rozwoju całego ciała oraz wzmacniania go.

 

Gimnastyczki zaczynające swoją przygodę z treningami uczą się przewrotów, skoków, przerzutów, salt, stania na rękach itp. Jednak to wszystko okupione jest godzinami długich i bardzo wyczerpujących treningów. Tylko najlepsi mają  możliwość zakwalifikowania się do kadry narodowej i zaprezentowaniu swoich umiejętności na igrzyskach. Nagrodą jest złoty medal oraz idealnie wyrzeźbione ciało. W przypadku tych najlepszych, patrząc z boku, ma się wrażenie, że ich ciało jest plastyczne niczym guma i pozbawione kości. Cena jest również wysoka i nie zawsze adekwatna do uzyskanego efektu. Kontuzje, urazy, wypadki - zdarzają się tu równie często i decydując się na ten sport, trzeba to również wziąć pod uwagę. 

Jednak gimnastyka, chociaż to nadal młody sport, zyskuje coraz większą popularność.

Więcej o: