Kiedy 800 plus? Nie wszyscy dostaną pieniądze w jednym terminie. Kto może spodziewać się opóźnień?

Kiedy rodzice mogą się spodziewać pierwszych wypłat 800 plus? Wbrew pozorom nie wszyscy beneficjenci otrzymają przelewy w jednym terminie. A w jakich przypadkach wypłata świadczenia może się opóźnić? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice nie mogą się już doczekać pierwszych przelewów 800 plus od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jednam musimy ich nieco zmartwić - nie wszyscy dostaną środki w tym samym terminie. Dlaczego i kto będzie zmuszony poczekać dłużej na wypłatę nowego świadczenia? Tłumaczymy zawiłości urzędowe.

Kiedy 800 plus? Niektórzy dotychczasowi beneficjenci otrzymają przelew trochę później

Nowe, wyższe świadczenie wychowawcze wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku i od tego dnia będzie też wypłacane rodzicom. Niestety nie wszystkim - część z nich musi być świadoma, że mogą wystąpić opóźnienia spowodowane ograniczeniami technicznymi systemów ZUS-u. Stąd instytucja zastrzegła, że pierwszy przelew 800 plus może przelać na konto do dnia 29 lutego 204 roku. Jednak jest też i dobra wiadomość - opóźnione przelewy będą za podwójne - tacy rodzice dostaną bowiem wyrównanie za wcześniejszy miesiąc

Kiedy 800 plus? W tych przypadkach nowe świadczenie nie zostanie w ogóle wypłacone

Rodzice muszą mieć też świadomość, że część z nich w ogóle nie otrzyma 800 plus. Jest to związane z zasadami jego przyznawania, dlatego warto pamiętać, że świadczenie nie przysługuje w następujących przypadkach:

  • dziecko ukończyło 18 lat na dzień 1 stycznia 2024 roku,
  • pociecha uczy się w szkole wojskowej lub innej placówce zapewniającej pełne utrzymanie,
  • małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
  • małoletnia pociecha weszła w związek małżeński,
  • pobieranie przez rodziców małoletniego dziecka podobnych świadczeń za granicą,
  • trafienie małoletnich dzieci do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzyma dana placówka, a nie rodzice pociechy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA