Rodzice mogą liczyć na dofinansowanie z "Dobrego Startu". To może być nawet 400 zł. Jak je otrzymać?

Rodzice małych uczniów mogą liczyć nawet na 400 złotych dofinansowania na wyprawkę szkolną ze świadczenia "Dobry Start". Jak je otrzymać? Trzeba pewne warunki i na czas dopełnić formalności. Zobaczcie, jakie konkretnie.
Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Wakacje niemal dobiegły już końca i rodzice wraz z pociechami kompletują wyprawkę szkolną. Aby ich nieco odciążyć finansowo, rząd uruchomił program "Dobry Start", który ma pomóc w zakupie potrzebnych przyborów i podręczników. Oprócz tego, części uczniów przysługuje też jeszcze jeden dodatek na ten cel. W sumie rodzice mogą otrzymać nawet 400 złotych dofinansowania na wyprawkę. A co konkretnie trzeba zrobić, aby cieszyć się takim zastrzykiem gotówki? Wyjaśniamy.

"Dobry Start" - dla kogo jest to świadczenie? Wbrew pozorom jest kilka wyjątków

Świadczenie "Dobry Start" (inaczej 300 plus) jest przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia w wieku od 7 do 20 lat (24, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności). Wyjątkiem są studenci (nawet spełniający kryterium wieku) oraz maluchy uczęszczające do zerówek, przedszkoli i żłobków. Aby otrzymać środki z "Dobrego Startu", rodzice muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie świadczenia w terminie od 1 lipca do 30 listopada danego roku. Mogą to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Dodatek na wyprawkę szkolną. Niektórym przysługuje jeszcze 100 złotych wsparcia

Warto wiedzieć, że niektórym uczniom poza "Dobrym Startem", przysługuje też jeszcze jedno, jednorazowe wsparcie w wysokości 100 złotych. Jest to dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Przysługuje on tym dzieciom, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny. Aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek w najbliższym miejscu zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Formalności należy dopełnić do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny, czyli do 31 października. Warto również wiedzieć, że dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego obejmuje zarówno dzieci uczące się w szkołach, jak i uczęszczające do zerówki (tzw. roczne przygotowanie przedszkolne). Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: