Doktor Kirsty Wallace-Hor, lekarz pierwszego kontaktu w Kin Fertility, w rozmowie z kidspot.com.au wyjaśniła szczegółowo, jak działają testy ciążowe. Jej zdaniem, mają wady i zalety. - Testy ciążowe są obecnie tak czułe, że często można uzyskać pozytywne wyniki, zanim spóźni się miesiączka – powiedziała. - To może być bardzo emocjonalny czas dla osób, które starają się o dziecko, ponieważ słaba kreska na teście nie zawsze oznacza, że ??ciąża przebiegnie pomyślnie – dodaje.
Głównym sposobem działania nowoczesnych testów ciążowych jest wykrywanie poziomu hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG) w moczu. - To hormon wytwarzany przez komórki rosnące wokół ludzkiego embrionu, które ostatecznie tworzą łożysko – mówi dr Wallace-Hor. - Pomaga on stymulować produkcję progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży – dodaje.
Produkcja hCG podwaja się co 48 godzin w pierwszym miesiącu ciąży i nadal rośnie aż do 12 tygodnia. Od tego momentu poziom spada do około 20 tygodnia i utrzymuje się na tym poziomie prawie do porodu. Rosnący poziom hormonów we wczesnych stadiach ciąży jest zazwyczaj wykrywalny za pomocą domowego testu ciążowego w okolicach spodziewanego okresu. Z drugiej strony badanie krwi zwykle pozwala wykryć ciążę wcześniej; około tygodnia po zapłodnieniu. Co więc oznacza słaba kreska na teście ciążowym?
Według dr Wallace-Hor „słaba linia jest wiarygodnym sygnałem, że wykryto hCG i że jest się w ciąży". - Chociaż słaba linia na teście ciążowym nie zawsze oznacza ciążę, wyniki fałszywie dodatnie są rzadkie – mówi lekarka. Biorąc pod uwagę rzadki charakter wyników fałszywie dodatnich, słaba linia na teście ciążowym zwykle wskazuje na ciążę. Większość testów ciążowych ma dokładność na poziomie około 99 proc., więc można to uznać za oznakę obecności hCG.
W praktyce jeśli nie ma żadnych innych możliwych objawów ciąży, a jedynym wskaźnikiem jest słaba kreska na teście ciążowym, najlepiej wkrótce wykonać kolejny test. - hCG może wzrastać w różnym tempie, ale ogólnie rzecz biorąc, w realnej ciąży poziom hCG zwykle podwaja się co 2–3 dni – mówi dr Wallace-Hor. - Jeśli planujesz powtórzyć test ciążowy, może warto poczekać kilka dni – podkreśla.
Co powoduje słabą linię? Po pierwsze jest ona możliwa przy bardzo wczesnym etapie ciąży. Poziom hCG wówczas mógł jeszcze nie wzrosnąć na tyle, aby na teście ciążowym pojawiła się ciemna linia. Innym powodem jest rozcieńczony mocz. Jeśli przed wykonaniem testu kobieta wypiła dużą ilość płynów, może to spowodować rozrzedzenie poziomu hCG w moczu, w wyniku czego może pojawić się słaba linia. Ogólnie zaleca się wykonanie testu rano, kiedy mocz jest najmniej rozcieńczony.
Blada linia mówi też o tak zwanej ciąży chemicznej lub poronieniu. Na etapach wczesnego poronienia poziom hCG zaczyna spadać, co może być przyczyną słabej linii. - Jeśli linia pozostaje blada lub staje się coraz słabsza, może to oznaczać wczesną utratę ciąży (często nazywa się to ciążą biochemiczną, jeśli ma miejsce w pierwszych pięciu tygodniach ciąży – wyjaśnia dr Wallace-Hor.
- Zanim testy ciążowe stały się tak czułe, wiele osób w ogóle nie wiedziało, że na tym etapie są w ciąży lub że poroniły. Wiemy, że w Australii co najmniej 15 proc. potwierdzonych ciąż kończy się poronieniem; jednak odsetek ten jest prawdopodobnie znacznie wyższy, ponieważ wiele ciąż nie zostaje wykrytych przed ich zakończeniem – dopowiada lekarka. - Najczęstszą przyczyną utraty ciąży na tym etapie są nieprawidłowości chromosomalne, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój płodu. Oznacza to, że ciąża nigdy nie będzie trwała i zakończy się z powodu czegoś, na co nie mamy wpływu – wyjaśnia.