To narzędzie wspiera rodziców, którzy usłyszeli druzgocącą diagnozę. "To jest jak wyrzucenie na inną planetę"

Nikt nie chce tej diagnozy usłyszeć, jednak część rodzin musi się z nią mierzyć. Narodziny dziecka z niepełnosprawnością lub chorobą to dla jego rodziców niezwykle trudny czas. Często towarzyszą mu skomplikowane emocje i strach o przyszłość. Magda Kolczyńska, która stworzyła "Powitalnik", chce swoim innowacyjnym produktem pomóc zagubionym rodzinom w adaptacji do nowej rzeczywistości.

Narodziny dziecka potrafią wywrócić świat do góry nogami. W końcu nowo narodzone maluchy wymagają ciągłej opieki i uwagi, a na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność za ich rozwój i bezpieczeństwo. To okres zarówno trudny, jak i piękny, i każdy powinien mieć prawo do tego, by się nim cieszyć. Niestety, w przypadku rodziców dzieci z niepełnosprawnościami nie zawsze jest tak łatwo. Często są oni bowiem pozostawieni sami sobie, a zamiast radować się przyjściem na świat nowego członka rodziny, muszą w ogromnym stresie walczyć o pomoc medyczną dla swojego malucha. Z tego powodu Magda Kolczyńska stworzyła "Powitalnik" - poradnik, który w rzeczowy, ale też empatyczny sposób przeprowadzi rodziców przez trudny okres godzenia się z druzgocącą diagnozą. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Czym jest "Powitalnik"? Innowacyjny produkt to nie tylko suche fakty

Mówiąc czysto technicznie, "Powitalnik" jest rodzajem poradnika w formie segregatora, który gromadzi szereg materiałów, porad i potrzebnych kontaktów dla rodziców spodziewających się dziecka z niepełnosprawnością lub chorobą. Ma na celu ułatwić pierwsze tygodnie z dzieckiem o szczególnych potrzebach oraz zapewnić wsparcie psychologiczne, które bardzo często jest potrzebne rodzicom w tak wyjątkowej sytuacji. "Powitalnik" powstał jako jedna z innowacji Inkubatora pomysłów - metody pracy prowadzonej przez Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni oraz warszawską Fundację Stocznia. 

Głównym celem "Powitalnika" jest dostarczenie rodzicom informacji, wsparcia psychologicznego, ale też takich codziennych, praktycznych wskazówek, które pomogą im przejść przez ten trudny okres i zadbać o siebie i o swoje relacje z najbliższymi

- mówi o swoim produkcie jego twórczyni, Magdalena Kolczyńska ze Stowarzyszenia Mudita w wywiadzie z Fundacja Stocznia w serwisie YouTube. 

Diagnoza często jest jak wyrzucenie na inną planetę, w ogóle narodziny dziecka to jest zawsze nowa, nieznana planeta. A kiedy dochodzi wizja, że dziecko może rozwijać się w inny sposób, to te wyzwania są inne, trzeba się w tym odnaleźć. Chciałyśmy, żeby "Powitalnik" był drogowskazem

- dodaje Olga Ślepowrońska ze Stowarzyszenia Mudita. 

 


Co zaś dokładniej znajdziemy w "Powitalniku"? To nie tylko suche fakty i najważniejsze kontakty medyczne, ale przede wszystkim pomoc psychologiczna dla rodziców. Pojawienie się na świecie dziecka z niepełnosprawnością może mocno nadwyrężyć relację między partnerami, ale także między innymi członkami rodziny. Trudne i nieprzepracowane emocje, a także stres mogą odbić swoje piętno na życiu wszystkich domowników. "Powitalnik" pomaga przejść ten okres o wiele łagodniej. Daje rodzicom narzędzia potrzebne w zrozumieniu nowej sytuacji poprzez np. karty pracy.

Wiele rozdziałów i ogrom wsparcia. Co znajdziemy wewnątrz "Powitalnika"?

"Powitalnik" podzielony jest na 14 rozdziałów. Można jednak wyróżnić te najważniejsze, wspierające treści. To przede wszystkim:

  • Niezbędnik psychologiczny - rozdział, który skupia się na wyjaśnieniu trudnych emocji związanych z druzgocącą diagnozą. Wyjaśnione są kolejne etapy emocjonalne, co jednocześnie nakreśla potencjalną ścieżkę, jaką mogą przejść rodzice dziecka z niepełnosprawnością. W rozdziale wypisano także cenne wskazówki, które mogą pomóc w akceptacji nowej rzeczywistości nie tylko przez rodziców, ale także starsze rodzeństwo.

  • Apteczka antystresowa - rozdział, w którym rodzice znajdą konkretne techniki relaksujące o naukowo potwierdzonej skuteczności. Skupiają się one między innymi na ćwiczeniach oddechowych, ale także innych technikach, stosowanych chociażby w medytacji.

  • Poradnik prawno-finansowy - rozdział, który nie skupia się już na elementach psychologicznych, ale daje rodzicom konkretne wskazówki co do uzyskania pomocy od państwa. Wyjaśnione są tam zawiłe kwestie świadczeń i zasiłków oraz potrzebnych orzeczeń, o które należy wystąpić. Rodzice po usłyszeniu diagnozy dziecka mogą czuć się przytłoczeni również ze względu na dodatkowe koszta leczenia. Rozdział ten więc jasno pokazuje, ile pieniędzy mogą otrzymać i w jaki sposób, oraz gdzie o dane zasiłki się starać.

  • Przewodniczki - rozdział, w którym znajdują się krótkie historie i słowa wsparcia od innych rodziców, którzy również musieli zmierzyć się z diagnozą o niepełnosprawności lub chorobie malucha. To niezwykle wspierająca część poradnika, dająca przede wszystkim nadzieję i otuchę. Rodzice stojący w obliczu niespodziewanej diagnozy nigdy nie powinni czuć się w tym wszystkim osamotnieni. Doświadczenia innych są więc pomocną mapą w radzeniu sobie z nową rzeczywistością.

Ponadto w "Powitalniku" znajdują się trzy obszerne karty pracy, które skupiają się na trzech obszarach - pracy ze sobą, ze starszym rodzeństwem niepełnosprawnego dziecka i do pracy z partnerem. Poradnik zawiera także rozdział dotyczący fizjoterapii dla schorowanych maluchów, zbiór wartościowych filmów i książek, dotyczących danej problematyki, oraz kontakty do najróżniejszych grup wsparcia.

Warto dodać, że "Powitalnik" jest darmowy i dostępny dla każdego. Można go znaleźć w poradniach lub na oddziałach, ale także pobrać samodzielnie w formacie PDF ze strony stowarzyszeniemudita.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA