Podwyżki dla nauczycieli 2023. Czarnek mówi, kto dostanie. "Chcemy jeszcze jesienią zmienić przepisy"

Co będzie z podwyżkami płac dla nauczycieli? Minister edukacji jasno powiedział, kto dostanie więcej pieniędzy. "Chcemy jeszcze jesienią zmienić przepisy" - zapowiedział Przemysław Czarnek podczas niedawnego spotkania z dyrektorami szkół.
Zobacz wideo Czarnek zapowiada zmiany w szkołach. "Będziemy dalej czynić starania"

Niedawno odbyło się spotkanie dyrektorów szkół ponadpodstawowych województwa lubuskiego z szefem resortu edukacji, Przemysławem Czarnkiem, a także lubuską kurator oświaty Ewą Rawą i lubuskim wojewodą Władysławem Dajczakiem w sprawie przygotowań do nadchodzącego roku szkolnego. Jednym z poruszonych tematów były podwyżki płac dla nauczycieli, m.in. wychowawców. O jakich kwotach mowa i kiedy pedagodzy mogą się ich spodziewać? Oto co już wiadomo na ten temat.

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Czarnek jasno powiedział, kto otrzyma dodatkowe pieniądze

Na spotkaniu szef resortu edukacji powiedział, jakie są plany w kwestii podwyżek dla nauczycieli (za serwisem Samorząd Infor) - "Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła też o blisko 100 proc. Chcemy dodatkowego uregulowania kwestii urlopu na żądanie. Ta rzecz już się pojawiała się w kodeksie pracy, jest już urlop z powodu siły wyższej, ale chcemy jeszcze dodatkowo w naszych przepisach oświatowych zagwarantować, być może 2, być może 3 dni urlopu na żądanie". To oznacza, że nauczyciele - wychowawcy mają szansę na podwyżkę z 300 do 600 złotych brutto. Padły również pierwsze szacunkowe kwoty średnich wynagrodzeń dla pedagogów na 2024 rok (brutto)

  • nauczyciele początkujący - 5365,54 zł, 
  • nauczyciele mianowani - 6438,64 zł,
  • nauczyciele dyplomowani - 8227,16 zł.

Choć pozornie wygląda to całkiem nieźle, to netto pedagodzy nie otrzymają za wiele w 2024 - przykładowo nauczyciel dyplomowany otrzyma zaledwie 3813 złotych "na rękę", czyli tylko o 381 złotych więcej niż dotychczas.  

Podwyżki dla nauczycieli. Czy i kiedy pedagodzy mogą się spodziewać wyższych wynagrodzeń?

Przemysław Czarnek nie podał w swojej zapowiedzi konkretnego terminu wprowadzenia w życie podwyżek dla nauczycieli. Szef resortu edukacji wspomniał jedynie, że będzie to jesienią 2023 roku. Czy będzie to tuż przed wyborami, czy dopiero po nich? Tego niestety wciąż nie wiadomo, podobnie jak nie ma całkowitej pewności, że owa podwyżka w ogóle będzie miała miejsce. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: