• Link został skopiowany

Obiad w szkole dla dziecka całkowicie za darmo? Tak! Wyjaśniamy, jak otrzymać dofinansowanie posiłku

Czy dziecko może otrzymać w szkole posiłek zupełnie bezpłatnie? Jak najbardziej - trzeba tylko spełniać warunki i dopełnić określonych formalności. A co konkretnie trzeba zrobić, aby uczeń mógł otrzymać darmowy obiad w szkole? Podpowiadamy.
Szkolna stołówka (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Anna Krasko/ Agencja Wyborcza.pl
Zobacz wideo Darmowe posiłki dla dzieci. ADB: Nie spodziewałam się, że to może wzbudzić kontrowersje

Rządowy program dożywiania "Posiłek w szkole i w domu" powstał, aby wesprzeć dzieci, młodzież, a także osoby starsze znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. W przypadku uczniów jest to dofinansowanie szkolnych obiadów, które dziecko otrzyma po uprzednim złożeniu przez rodziców stosownego wniosku. Muszą też spełniać pewne warunki. Jakie to wymogi i gdzie trzeba złożyć dokumenty, aby szkrab mógł dostać bezpłatny posiłek? Wyjaśniamy.

Darmowy obiad w szkole dla dziecka. Rodzice muszą spełniać określone warunki

Aby mały uczeń mógł otrzymać darmowy obiad w szkole, jego rodzina musi spełniać jeden warunek - miesięczne dochody nie mogą wynosić więcej niż 1200 złotych na jedną osobę. Stąd jest to wsparcie dla osób najuboższych, przyznawane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) po wcześniejszym złożeniu wniosku. Jak podaje portal MamoToJa, podanie można pobrać ze strony wspomnianej instytucji bądź napisać samodzielnie. Trzeba przy tym pamiętać, że dokument musi zawierać takie informacje jak:

  • tytuł: "Wniosek o przyznanie pomocy w formie gorącego posiłku lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności (zasiłku celowego)",
  • dane dziecka - imię, nazwisko, rok urodzenia, klasę i szkołę, do której uczęszcza,
  • dane kontaktowe rodzica - imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu,
  • krótki opis trudnej sytuacji finansowej wraz z uzasadnieniem przydzielenia wsparcia.

Darmowy obiad w szkole dla dziecka. Co jeszcze trzeba zrobić, aby go otrzymać?

Aby dziecko otrzymało darmowy posiłek, rodzice muszą również złożyć dodatkowe dokumenty, w tym niektóre tylko do wglądu. Są one następujące:

  • dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy (dowód osobisty bądź paszport) - wyłącznie do wglądu,
  • dokumenty potwierdzające trudną sytuację finansową.

Niekiedy pracownik MOPR może poprosić o okazanie jeszcze innych dokumentów, które dobierze adekwatnie do wnioskodawcy i jego sytuacji materialnej. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: