To imię nosi zaledwie 1700 chłopców, ale niespodziewanie zyskało na popularności. Oznacza "walecznego mężczyznę"

To imię dla chłopca, chociaż znane od wieków, nigdy nie należało do grona tych najpopularniejszych i chętnie używanych. Było obecne, jednak wśród grupy tych nieco niszowych i rzadkich imion. Od kilku lat nie było ono praktycznie nadawane nowo narodzonym chłopcom. Odeszło do lamusa. Zmiana nastąpiła dwa lata temu. Obecnie nosi je zaledwie 1700 Polaków.

Imię dla chłopca, które niespodziewanie zyskało na popularności? Chodzi oczywiście o Waleriana, który nie jest u nas zbyt popularną opcją, jednak np. w krajach z językiem francuskim – znajduje się na szczycie list. W Polsce nosi je zaledwie 1700 mężczyzn. Czy ta liczba będzie rosnąć? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Chwilowa popularność, czy zwrot ku tradycji?

Imię Walerian, chociaż znane od czasów średniowiecza, nigdy nie zaskarbiło sobie na tyle uwagi wśród przyszłych rodziców, aby znaleźć się na czele rankingów tych najpopularniejszych imion. Wręcz przeciwnie, wiele lat temu odeszło do lamusa, jednak sądząc po zainteresowaniu - powoli z niego wraca. W 2021 roku, po długiej nieobecności, ponownie zagasiło na liście imion nadanych nowo narodzonym chłopcom. Użyto go dwukrotnie, podobnie jak w przypadku danych za 2022 rok. Czy obecnie trwający rok przyniesie spektakularne zmiany? O tym przekonamy się zapewne już za kilka miesięcy.

Tych niezdecydowanych rodziców, którzy zastanawiają się nad tym wyjątkowym imieniem, może przekonać fakt, że na pewno należy do grona oryginalnych, a jednocześnie niosących ze sobą jakąś tradycję i historię. Pochodzi ono z czasów starożytnego Rzymu i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "walecznego mężczyznę". Najpopularniejszymi zdrobnieniami są Walery, Walerianek, Walek, Waluś, Walo, Walik, Walcio, Walerianuś, Walery, Walerek, Walercio. Imieniny obchodzi 29 stycznia, 14 kwietnia, 23 sierpnia, 15 września, 17 września, 27 listopada, 28 listopada i 15 grudnia. I jeśli wierzyć gwiazdom, to najlepszym wyborem będzie dla dzieci, które przyszły na świat w znaku Skorpiona, Wagi i Strzelca.

Imię Walerian, jak podaje portal jakiemie.pl, nosi obecnie 1714 mężczyzn. 

Więcej o: