Najpopularniejsze imiona 2023, czyli lista TO 10 imion, która najczęściej były nadawane nowo narodzonym dzieciom w terminie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku. W kategorii imion żeńskich jest bez zmian, nadal Zosia, Zuzia i Hania są tymi najczęściej nadawanymi. Spore zmiany zaszły jednak na listach męskich. Tutaj pojawiło się nowe imię, które do tej pory było daleko za pierwszą dziesiątką. Teraz zajęło dziewiąte miejsce i pnie się w górę. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Najpopularniejsze imiona 2023 to nowa fraza, która coraz mocniej trenduje wśród wyszukiwarek internetowych. Nic dziwnego, bo całkiem niedawno na rządowych stronach pojawił się raport imion, które najchętniej i najczęściej wybierali rodzice w pierwszym półroczu obecnie trwającego roku. Jeśli chodzi o imiona dla dziewczynek, tutaj bez większych zmian. Drobne przesunięcia zauważalne są jedynie na końcowych miejscach. Do rankingu weszła Maria, a imię Laura z miejsca 5 w 2022 roku, obecnie znajduje się na trzeciej pozycji. Całość przedstawia się to następująco:
Najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom w pierwszej połowie 2023
Najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom w pierwszej połowie 2022
Sporo zmian jednak zaszło na listach najpopularniejszych imion dla chłopców. Tutaj pojawiło się zupełnie nowe imię - Ignacy, które spowodowało, że Szymon znalazł się poza rankingiem.
Najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom w pierwszej połowie 2023
Najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom w pierwszej połowie 2022
Pojawienie się imienia Ignacy wśród TOP 10, wskazuje nadal na fakt, że rodzice mocno skłaniają się ku tym, które nosili nasi dziadkowie. Ważne dla nich są także znaczenia i pochodzenie, jednak w przypadku Ignacego, nie jest ono do końca jednoznaczne. Wielu etymologów i badaczy jest zdania, że wywodzi się ono je od łacińskiego wyrazu ignis, oznaczającego "ogień". Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Równie ciekawa jest teoria, że imię Ignacy pochodzi od łacińskiej nazwy Z rodu Egnacjuszów (Egnatii). Istnieją też hipotezy o etruskim pochodzeniu Ignacego. Jak podaje portal wikipedia.pl, w Polsce pojawiło się ono bardzo późno, bo dopiero w okolicy XIV wieku, ale najpierw większą popularność zyskało na Rusi i wśród ludności prawosławnej. U nas zadomowiło się wraz z przybyciem jezuitów na nasze ziemie, czczących swojego założyciela, Ignacego Loyolę.