Kiedy dzieci idą do szkół? Rodzice, nie popełnicie gafy, nie wysyłacie ich 1 września!

Kiedy dzieci idą do szkół? Wielu dorosłych tak bardzo przyzwyczajonych jest do daty 1 września, jako dnia rozpoczęcia szkoły, że gotowi są wysłać swoje pociechy do placówek już w piątek. Jednak drzwi będą wtedy jeszcze zamknięte dla uczniów. Dlaczego? Powodem jest przesunięcie rozpoczęcia roku szkolnego z 1 na 4 września. O tym warto pamiętać, aby nie popełnić gafy.

Kiedy dzieci idą do szkół? W tym roku uczniowie pierwszy dzwonek usłyszą trochę później niż zazwyczaj, co oznacza, że wakacyjne chwile beztroski potrwają nieco dłużej. Jednak ich rodzice tak bardzo są przyzwyczajeni do daty 1 września, jako początku szkoły, że wielu z nich gotów jest, aby posłać swoje pociechy do placówek. Tu łatwo o pomyłkę, bo ze względu na decyzję resortu nauki, uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 rozpocznie się dopiero 4 września 2023 roku. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą bezpłatne leki. "Następuje poszerzenie o miliony osób w skali kraju"

Kiedy dzieci idą do szkół? Rodzicu, nie pomyl daty!

1 września to ważna data nie tylko z powodu przypadającej rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, ale przede wszystkim pierwszy dzień szkoły. Jednak w tym roku będzie inaczej. Zatem kiedy dzieci idą do szkół? Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 zostało przesunięte na 4 września. To następny poniedziałek, a nie najbliższy piątek będzie pierwszym dniem szkoły. Skąd ta decyzja? Wynika to z rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji roku szkolnego. Zapisano w nim: "W szkołach (...) zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września".

Zatem uroczyste rozpoczęcie szkoły zostało zaplanowane dopiero na 4 września. Lekcje rozpoczną się dzień później, czyli 5 września.

Zmiana ta sprawie, że uczniowie zyskują dodatkowe trzy dni wakacji, jednak w przypadku wielu zapracowanych rodziców, łatwo o pomyłkę. Niektórzy nieświadomi są zmiany, toteż warto sprawę nagłośnić, aby nie popełnili oni gafy.

Rodzicu, nie wysyłaj swojego dziecka do szkoły w piątek 1 września. To jeszcze wakacje. Szkoła rozpoczyna się dopiero trzy dni później.

Więcej o: