500 plus o 400 zł większe? Niektórzy mogą liczyć na dodatkową gotówkę, a ZUS już przyjmuje wnioski

Czy rodzice mogą otrzymać poza 500 plus jeszcze 400 złotych? Jak najbardziej - niektórym przysługują dodatkowe pieniądze na malucha, a wnioski już można składać do ZUS-u. Co to za świadczenie i komu konkretnie przysługuje? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

500 plus jest najpopularniejszym świadczeniem dla rodzin z dziećmi, ale nie jedynym. Rodzice mogą też skorzystać z takich świadczeń jak becikowe, kosiniakowe, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) czy żłobkowe, zwane też potocznie 400 plus. To ostatnie świadczenie może być pobierane równolegle ze wspomnianym 500 plus, więc warto wiedzieć komu i na jakich zasadach przysługuje, zwłaszcza że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już przyjmuje wnioski od rodziców. 

Dodatkowe 400 złotych do 500 plus. Komu przysługuje żłobkowe i na jakich warunkach?

Żłobkowe (inaczej 400 plus) to świadczenie przeznaczone na opłacenie maluchowi opieki - żłobka, klubu dziecięcego czy dziennego opiekuna. Stąd ubiegać się o nie mogą rodzice szkrabów, które spełniają jeden z poniższych warunków (za serwisem Biznes Interia): 

  • są pierwszym i jedynym dzieckiem, więc nie przysługuje mu RKO,
  • są pierwszym dzieckiem w rodzinie, a na drugie rodzice pobierają RKO,
  • są drugim (lub kolejnym) w rodzinie, mają mniej niż 12 miesięcy bądź więcej niż 35 miesięcy i na pobierano na nie RKO w łącznej przysługującej wysokości.

Co ważne, świadczenie nie zależy od dochodów rodziców, a same środki nie trafiają bezpośrednio do nich - ZUS sam opłaca pobyt malucha we wskazanej we wniosku placówce. Warto też pamiętać, że żłobkowe niekoniecznie musi wynosić 400 złotych, jak tłumaczy prof. Gertruda Uścińska - "Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna". Stąd czasem rodzice mogą otrzymać nieco niższe świadczenie niż wspomniane 400 złotych. 

400 złotych żłobkowego dla rodziców maluchów. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Jeśli maluch spełnia choć jeden z wyżej wymienionych warunków, to rodzice mogą złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie "żłobkowego". Mogą to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • poprzez platformę PUE ZUS,
  • na portalu Emp@tia,
  • poprzez bankowość elektroniczną,
  • w aplikacji mZUS.

Trzeba przy tym pamiętać, że wniosek o przyznanie "żłobkowego" można złożyć nie wcześniej niż od dnia rozpoczęcia uczęszczania dziecka do placówki i najlepiej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od tego momentu. Dopełnienie formalności później sprawi, że rodzice nie otrzymają wyrównania za wcześniejsze miesiące, więc warto się pospieszyć ze składaniem wniosku do ZUS-u. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: