500 plus jest najpopularniejszym świadczeniem dla rodzin z dziećmi, ale nie jedynym. Rodzice mogą też skorzystać z takich świadczeń jak becikowe, kosiniakowe, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) czy żłobkowe, zwane też potocznie 400 plus. To ostatnie świadczenie może być pobierane równolegle ze wspomnianym 500 plus, więc warto wiedzieć komu i na jakich zasadach przysługuje, zwłaszcza że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już przyjmuje wnioski od rodziców.
Żłobkowe (inaczej 400 plus) to świadczenie przeznaczone na opłacenie maluchowi opieki - żłobka, klubu dziecięcego czy dziennego opiekuna. Stąd ubiegać się o nie mogą rodzice szkrabów, które spełniają jeden z poniższych warunków (za serwisem Biznes Interia):
Co ważne, świadczenie nie zależy od dochodów rodziców, a same środki nie trafiają bezpośrednio do nich - ZUS sam opłaca pobyt malucha we wskazanej we wniosku placówce. Warto też pamiętać, że żłobkowe niekoniecznie musi wynosić 400 złotych, jak tłumaczy prof. Gertruda Uścińska - "Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna". Stąd czasem rodzice mogą otrzymać nieco niższe świadczenie niż wspomniane 400 złotych.
Jeśli maluch spełnia choć jeden z wyżej wymienionych warunków, to rodzice mogą złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie "żłobkowego". Mogą to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
Trzeba przy tym pamiętać, że wniosek o przyznanie "żłobkowego" można złożyć nie wcześniej niż od dnia rozpoczęcia uczęszczania dziecka do placówki i najlepiej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od tego momentu. Dopełnienie formalności później sprawi, że rodzice nie otrzymają wyrównania za wcześniejsze miesiące, więc warto się pospieszyć ze składaniem wniosku do ZUS-u. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.