RJP wydała negatywną opinię. Mimo wszystko Maffashion nazwała tak synka. "Obawiam się skojarzeń z bestią"

Rada Języka Polskiego sugeruje nadanie pełnej formy imienia, choć przyznaje, że kiedyś w Polsce imię funkcjonowało. Internauci są bardzo podzieleni w opiniach. Wygląda na to, że głównym jego minusem są skojarzenia z Niemcami. Mimo wszystko każdego roku znajduje się kilku odważnych rodziców, którzy nazywają tak swoich synów.

Pochodzenie i znaczenie imienia Bastian

Przyjmuje się, że Bastian to jedynie skrócona forma pochodząca od imienia Sebastian. Niektórzy eksperci sugerują, że imię może mieć pochodzenie łacińsko-niemieckie i wywodzić się od słowa "bast", które oznacza "bohater". W Polsce pojawiło się w XV wieku w formie Bastyjan.

Czy takie imię Bastian istnieje?

Gdy na świat przyszedł synek Maffashion (Julia Kuczyńska) oraz Sebastiana Fabijańskiego, para chciała utrzymać jego imię w tajemnicy. Przyjaciółka Julii jednak wygadała się i media obiegła informacja, że tajemniczy skrót BJF oznacza Bastian Jan Fabijański. Internauci zaczęli się zastanawiać czy taka forma imienia w ogóle istnieje. Rada Języka Polskiego została poproszona o zabranie głosu w tej sprawie:

Może zostać ono potraktowane jako zdrobnienie od imienia Sebastian, a w Polsce, zgodnie z zaleceniami Komisji Kultury Języka KJ PAN, nie można nadawać [...] imion zdrobniałych. Warto jednak wiedzieć, że w kilku językach europejskich istnieje imię Bastian; jest ono też poświadczone, w formie Bastyjan, w Polsce w XV wieku. W związku z tym urząd stanu cywilnego nie powinien zabronić nadania chłopcu tego imienia. Rodzice, zanim podejmą decyzję, powinni jednak wziąć pod uwagę ewentualne przyszłe przykrości, na jakie może być narażone dziecko (np. docinki spowodowane podobieństwem brzmieniowym imienia Bastian do wyrazów bestia i bastion). Przewodniczący radzi zatem, by w metryce wpisać synkowi pełne imię Sebastian, nazywać go zaś na co dzień zdrobniale: Bastian.
Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Imieniny: 30 czerwca

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Bastek, Bastianek, Bastuś, Bastuń, Bastuszek, Bastuszko

Charakterystyka imienia

Bastian to człowiek w pełni odpowiedzialny za swoje słowa i czyny. Wszystkie decyzje jakie podejmuje są starannie przemyślane i przeanalizowane. Przykłada wielką wartość do tradycji rodzinnych. Poproszony o pomoc, chętnie jej udzieli. To człowiek pełen życzliwości. Rozpiera go energia i ambicje. Uważa, że najgorsza prawda zawsze jest lepsza od pięknego kłamstwa. Śmiało i pewnie wyraża swoje zdanie na najróżniejsze tematy, uważając by nie zranić uczuć innych ludzi. Jego ciekawość sprawia, że dużo się uczy i zdobywa cenne doświadczenie wszędzie tam, gdzie tylko się da. Jego determinacja i upór szybko dają się zauważyć. Wielu zazdrości mu umiejętności reagowania w trudnych sytuacjach. Nigdy się nie poddaje i bardzo trudno sprawić, by emocje wymknęły mu się spod kontroli. Szybko staje się inspiracją dla innych, czasem zupełnie innych ludzi.

Opinie internautów

Większość ludzi nie wie, że w Polsce forma Bastian pojawia się, jako samodzielne imię. Wciąż uważają je głównie, jako skrót od imienia Sebastian. Jak czytamy w raporcie opublikowanym przez gov.pl, w 2022 roku nazwano tak 30 chłopców. Opinie internautów są mocno podzielone:

Ujdzie, ale kojarzy mi się z paskudnym Schweinsteigerem.
Uważam to za krzywdę dla dziecka. Mieszkamy w Polsce i uważam że dzieci powinny nazywać się po polsku.
Ogólnie imię fajne ale faktycznie kojarzy się z Niemcami ale dla mnie to absolutnie nie jest minus.
Podoba mi się brzmieniowo (bardziej od Sebastiana) i kojarzy mi się pozytywnie z "Niekończącą się opowieścią". W Polsce bym się na to imię nie zdecydowała przez brak tradycji.
Świetne, urocze i eleganckie. Bardzo pozytywnie mi się kojarzy.
Więcej o: