Rodzice często nadają swoim pociechom imiona na cześć zmarłych członków rodziny lub uwielbianych postaci z popkultury: książki, filmu, gry komputerowej czy piosenki. Nierzadko przeglądają słowniki imion i fora internetowe. Inspiracje czerpią z podpowiedzi najbliższych lub z danych dostępnych na portalu dane.gov.pl. Niedawno dowiedzieliśmy się, które imiona królują w pierwszym półroczu 2023 roku u maluchów.
W Polsce od kilku lat panuje trend nadawania dzieciom imion tradycyjnych, staropolskich. Od lat na podium utrzymuje się niekwestionowana liderka - Zofia. W tym roku imię to nadano aż 2626 dziewczynkom. Co ciekawe, pierwsze miejsce zajęła również w ubiegłym roku. Tuż za Zosią uplasowała się Zuzanna. Podium zamyka Laura, która awansowała o jedno miejsce w porównaniu do zeszłorocznych wyników. W Top 10 imion dla córek znalazły się także: Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja i Maria.
W rankingu imion dla chłopców nastąpiła wyraźna zmiana. Faworytem w tym roku okazał się Nikodem, który "podskoczył" o trzy oczka w górę i wyprzedził dotychczasowego lidera - Antoniego. Antek z kolei spadł na drugie miejsce, a tuż za nim znalazł się Jan. Dość sporym zaskoczeniem okazało się imię Aleksander, które jeszcze do niedawna biło rekordy popularności. W tegorocznym zestawieniu spadł z 3. na 4. miejsce. Zestawienie 10 najpopularniejszych imion dla synów zamykają: Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj, Ignacy oraz Stanisław.
Niektórzy rodzice kierują się jednak nie popularnością danego imienia czy panującymi obecnie trendami w nazywaniu dzieci, a własnymi, indywidualnymi kryteriami. Jedni sięgają po imiona średniowieczne takie jak: Dragomir, Gniewomir czy Siemowit. Drudzy skłaniają się ku zagranicznym wariantom - Bella, Aura, Amaya, Harry czy James.
Jaki nie byłby ich wybór, rodzice powinni pamiętać, że nawet jeśli zdecydują się na "oryginalne" i "wyjątkowe" imię, nie oznacza to wcale, że zostanie ono pozytywnie zaopiniowane przez Urząd Stanu Cywilnego. Urzędnicy mają prawo odmówić nadania dziecku imienia, jeśli będzie ono naruszać art. 59 Prawa o aktach stanu cywilnego, które jasno nakazuje, że "wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego". Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl