Dni wolne w roku szkolnym 2023/24. Rezerwujcie wycieczki na listopad, szykuje się długi weekend

Dni wolne w roku szkolnym 2023/24 to jeden z popularniejszych tematów wśród szkolnej młodzieży. Chociaż wakacje się jeszcze nie skończyły i przed uczniami ponad tydzień wolnego, to temat długi weekendów i wolnych dni od nauki pojawia się dość często. Co prawda na dłuższe wolne będą oni musieli poczekać aż do grudnia, ale jeśli nauczyciele się zgodzą, to i w listopadzie można wybrać się na wycieczkę.

Dni wolne w roku szkolnym 2023/24 interesują nie tylko nauczycieli i uczniów, ale także ich rodziców. Ostatnie dni wakacji to doskonała okazja, aby nie tylko skompletować wyprawkę, ale przede wszystkim zaplanować wyjazdy i urlopy na dni wolne od szkoły. Tych w nadchodzącym roku szkolnym nie będzie brakować, co szczególnie cieszy młodzież szkolną. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo e rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Dni wolne w roku szkolnym 2023/2024. Kiedy jest dobry moment na wycieczki klasowe?

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024 opublikowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki widnieje już od dłuższego czasu na stronie internetowej. Uczniowie w nadchodzącym roku szkolnym mogą liczyć na sporo dni bez szkoły i nauki. Oto najważniejsze z nich:

  • 23-31 grudnia 2023: zimowa przerwa świąteczna;
  • 15 stycznia 2023 - 25 lutego 2024: ferie zimowe;
  • 28 marca - 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2024: majówka;
  • maj - matury i egzamin ósmoklasisty, wolne dni dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów (szczegółowe daty zostaną ogłoszone wkrótce przez dyrektora CKE)
  • 30 maja 2024: Boże Ciało;
  • 22 czerwca - 31 sierpnia 2024: wakacje.

Co istotne kalendarz ten nie obejmuje dni ustawowo wolnych, takich jak Wszystkich Świętych (1 listopada), Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), majówka czy uroczystość Bożego Ciała (30 maja). On również oznaczają wolne od nauki. Dodatkowo listopadowe święto to idealny czas, aby zorganizować klasowe wycieczki. Przypada ono w środku tygodnia, czyli w środę, toteż jeśli nauczyciel zaplanuje wyjazd np. na zieloną szkołę w poniedziałek i wtorek, albo czwartek i piątek - uczniowie mogą liczyć na naprawdę długi weekend wolnego od szkoły.

Pamiętajmy jeszcze o tzw. dniach dyrektorskich, czyli dodatkowym wolnym od zajęć dydatkyczno-wychowawczych, które w specjalnym rozporządzeniu podaje dyrektor szkoły zaraz na początku roku. Ma on do dyspozycji pulę od 8 do 10 dni - w zależności jaki jest to typ placówki. Przedstawia się to następująco:

  • do 8 dni - dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego
  • do 10 dni - liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.

To przede wszystkim dni wolne np. w związku z maturą, egzaminami ósmoklasistów, ale także dni, które wypadają między wolnymi, jak np. w przypadku majówki.

Więcej o: