Czym są "wczasy pod gruszą"? To świadczenie wypłacane w czasie wakacji z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), które są przeznaczone na sfinansowanie wypoczynku pracownika w dowolnej formie - wycieczki, wczasów, kolonii czy choćby zwykłego urlopu. Co do zasady, "wczasy pod gruszą" przysługują każdemu nauczycielowi, ale czasem zdarza się, że dyrektor placówki nie wypłaca świadczenia, argumentując to tym, iż nie należy się ono tym, którzy nie mają rodziny. Czy to prawda? Jak się okazuje, nie - ale wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.
Zgodnie z zapisem w Karcie Nauczyciela świadczenie urlopowe zwane "wczasami pod gruszą" przysługują każdemu nauczycielowi, bez względu na sytuację materialną i rodzinną. Jak podaje serwis Prawo.pl, pedagog nie musi składać żadnego wniosku, a samo świadczenie musi otrzymać do końca sierpnia każdego roku. Co ważne, "wczasy pod gruszą" dla nauczyciela są wypłacane w wysokości odpisu podstawowego i zależą wyłącznie od wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia pedagoga. W 2023 roku świadczenie to wynosi standardowo 1662,97 złotych (brutto) dla pedagoga zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin. Z kolei nauczyciele pracujący w takich placówkach jak: młodzieżowe ośrodki wychowawcze i ośrodki socjoterapii, ośrodki szkolno-wychowawcze, schroniska dla nieletnich czy zakłady poprawcze, otrzymują 2217,29 złotych (brutto).
Aby obliczyć wysokość kwoty "wczasów pod gruszą" dla nauczycieli, wystarczy skorzystać z prostego działania. W przypadku nauczyciela pracującego w pełnym wymiarze godzin jest ono następujące:
Z kolei w przypadku pedagoga zatrudnionego na część etatu wzór jest trochę inny:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.