Ciemieniucha to nic innego jak żółto-brązowe plamki, które pojawiają się na skórze głowy noworodka przez nadmierną pracę gruczołów łojowych. Pojawia się zwykle punktowo na głowie, ale może też objawić się za uszami, na brwiach, nosie, pod pachami, a nawet w okolicach pachwin. Płatki ciemieniuchy mogą być suche lub tłuste. Niestety nie ma jednego leku, który po zastosowaniu uporałby się ze wszystkimi zmianami skórnymi. To długotrwały proces łagodzenia zmian, który najczęściej mija po kilku tygodniach. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ciemieniucha to problem, który dość często pojawia się u niemowląt (w większości do 3. miesiąca życia), ale na szczęście jest nieszkodliwa i po zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji - sama ustępuje. Jednak ta zmiana może dotyczyć nie tylko skóry głowy, ale także skóry za uszami, brwi, nosa, pod pachami, czy w okolicach pachwin. Najczęściej przybiera postać suchych i tłustych płatków o żółto-brązowym zabarwieniu (początkowo są one białe). Nie jest to żaden niepokojący stan, który zagrażałby zdrowiu malucha, a jedynie problem natury estetycznej. Powstaje w wyniku działania matczynych hormonów - gruczołów łojowych, które przenikły przez łożysko do organizmu dziecka, jeszcze przed narodzinami.
Na ciemieniuchę niestety nie ma leku, ani żadnego antidotum, które od razu mogłoby zadziałać. Tutaj liczy się przede wszystkim czas i konsekwencja. Leczenie to przede wszystkim łagodzenie zmian, które już się pojawiły. Opiera się ono na regularnej pielęgnacji skóry w celu zapobiegania infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Tutaj należy przede wszystkim rozmiękczać łuski naturalnymi metodami, a następnie za pomocą specjalnych szczotek, delikatnie je usuwać. Sprawdzają się tu kosmetyki, które dobrze natłuszczają. Pediatrzy polecają rodzicom zastosowanie oliwy z oliwek (jest bogata w ważną dla skóry witaminę E), wazeliny, oliwki dziecięcej, masła shea lub oleju kokosowego. Kosmetyk należy wetrzeć w skórę głowy dziecka na ok. pół godziny przed kąpielą, delikatnie umyć miejsca, gdzie pojawiła się ciemieniucha, a następnie wyczesać łuski miękką szczotką. Znaczenie ma tu też kierunek - czeszemy pod włos.
Problem powinien zniknąć już po kilku dniach, jeśli jednak będzie powracał i pojawiał się w innych miejscach, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, aby postawić odpowiednią diagnozę. Problemem może być wtedy alergia, infekcja skóry, zakażenie grzybicze lub nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji głowy.