Czy dziecko może iść samo poboczem drogi? Przepisy są jasne, ale rodzice zapominają o jednym

Wakacje zbliżają się ku końcowi, a to oznacza, że rozpoczęcie roku już niedługo. Wraz z kompletowaniem wyprawki, przygotowywaniem plecaków, książek i zeszytów, jak bumerang wraca jedno z ważniejszych pytań. Czy dziecko może iść samo poboczem drogi? Czy rodzic może pozwolić na samotny powrót uczniowi ze szkoły do domu, kiedy lekcje skończyły się wcześniej? Przepisy w tej kwestii są dość jednoznaczne, ale wielu rodziców zapomina o dość istotnej sprawie.

Czy dziecko może iść samo poboczem drogi? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu rodziców, którzy przy końcu wakacji zaczynają się zastanawiać, czy mogą pozwolić swoim pociechom na samotny powrót ze szkoły do domu? Wiadome jest, że uczniowie klas początkowych szkoły podstawowej są na to za mali, ale co w przypadku uczniów czwartej, piątek, szóstej, siódmej, czy nawet ósmej klasy? Czy oni mogą iść samotnie poboczem drogi? Wyjaśniamy. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakie zachowania naszego niemowlaka powinny nas zaniepokoić? "Płacz przy piersi może być takim zachowaniem"

Czy dziecko może iść samo poboczem drogi? Wielu rodziców o tym zapomina

Za dwa tygodnie rozpocznie się szkoła, a to oznacza, że wielu rodziców stanie przed trudnym pytaniem. Czy ich dziecko może iść samo poboczem drogi? Czy możliwy jest samotny powrót ze szkoły do domu, bez opieki i nadzoru osoby dorosłej? Odpowiedź na to pytanie została uregulowana prawnie, ale jak się okazuje nie wszyscy o tym wiedzą. Zatem zgodnie z art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, dziecko, które ma mniej niż 7 lat, może korzystać z drogi, czyli pobocza, chodnika, jezdni tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

Pamiętajmy również, że osoba, która pozostawiła bez opieki dziecko poniżej 7 lat na drodze, podlega karze grzywny albo karze nagany. Kara grzywny - zgodnie z art. 24 ust. 1 kodeksu wykroczeń - może w tym przypadku wynosić maksymalnie 5000 zł. I tutaj nie zawsze są to tylko rodzice, bo osobą "mającą obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim", o której mowa w powyższym przepisie, to też każda osoba, której dziecko zostało pod opiekę powierzone. Może być to zatem również nauczyciel przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza.

Co w przypadku starszych uczniów, którzy są na tyle rozsądni, aby pozwolić im na samotny powrót ze szkoły do domu? Prawo tego nie zabrania, czyli mogą oni samodzielnie wracać ze szkoły do domu, pod warunkiem że rodzic wypisze zgodę na powrót bez obecności opiekuna. W innym wypadku dziecko będzie musiała pozostać w szkole, aż odbierze go rodzic, bądź inna uprawniona do tego osoba (np. babcia lub dziadek).

Zanim jednak pozwolimy dziecku na samotny powrót do domu poboczem drogi, warto zwrócić uwagę na to, czy jest już gotowe na to, czy zna dokładną drogę i stosuje się do zasad ruchu drogowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA