Kiedy wyniki matury poprawkowej? Powtórnie zdający egzamin uczniowie nie będą musieli długo czekać

Dziś drugi (i ostatni) dzień matur poprawkowych dla tych abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu obowiązkowego. A kiedy zdający powtórnie egzamin uczniowie poznają wyniki i czy zdążą jeszcze załapać się na rekrutację na studia? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]

Możliwość podejścia do matury poprawkowej w sierpniu mają tylko ci uczniowie, którzy nie zdali egzaminu z tylko jednego przedmiotu obowiązkowego - języka polskiego, języka obcego nowożytnego bądź matematyki. Stąd osoby, które nie zdały matury z większej liczby przedmiotów obowiązkowych bądź przedmiotu dodatkowego, mogą podejść do egzaminu ponownie dopiero za rok. W 2023 roku matury poprawkowe odbyły się 21 i 22 sierpnia, a abiturienci czekają teraz z niecierpliwością na wyniki. Kiedy zostaną ogłoszone i czy uczniowie mają jeszcze szansę dostać się na studia w tym roku? Wbrew pozorom nie wszystko jest już przesądzone.

Wyniki matury poprawkowej 2023. Kiedy zostaną ogłoszone dla uczniów?

Ogłoszenie wyników matury poprawkowej odbędzie się 8 września 2023 roku. Tego dnia uczniowie będą mogli sprawdzić, jak im poszło w ten sam sposób, co przy maturze zdawanej w standardowym terminie - logując się do systemu ZIU, jak i odbierając ze swojej szkoły zaświadczenie z wynikami matury poprawkowej, świadectwo maturalne, a także aneksy do niego. A co z ewentualnym dostaniem się na studia? Wbrew pozorom mimo powtórnego zdawania egzaminu, uczeń wciąż ma szansę zacząć naukę na uczelni wyższej jeszcze w tym roku kalendarzowym, ale musi się spieszyć z dostarczeniem dokumentów. 

Wyniki matury poprawkowej 2023. Czy mimo to można dostać się na studia? 

Zdanie matury poprawkowej i otrzymanie zaświadczenia o wynikach i świadectwa dojrzałości w późniejszym terminie nie oznacza, że uczeń może zapomnieć o studiach w tym roku. Wręcz przeciwnie - na wielu uniwersytetach i uczelniach są dodatkowe rekrutacje. Jak czytamy na portalu Oto Uczelnie, drugie (a czasem i trzecie) tury naborów są prowadzone zwykle do końca września, a nawet dłużej - nawet i do 15 października. Jednak trzeba mieć przy tym świadomość, że dodatkowe rekrutacje są tylko wówczas, gdy na danym kierunku są jeszcze wolne miejsca. Dlatego najlepiej sprawdzić tę informację na stronie internetowej wybranej placówki lub bezpośrednio w jej sekretariacie. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.