Wielu rodziców tak robi. To zniechęca do przedszkola i szkoły

Zbliża się wrzesień, to czas powrotów do przedszkoli i szkół. Niektóre dzieci idą do placówek po raz pierwszy. Wielu rodziców popełnia podstawowe błędy, przez które ich pociechy patrzą na te miejsca z niechęcią.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Wakacyjne wyjazdy powoli dobiegają końca. Za kilka tygodni w szkołach znów można będzie usłyszeć dzwonek wzywający na lekcje. Na korytarzach zrobi się gwarno i tłoczno. Wiele dzieci idzie do szkoły czy przedszkola po raz pierwszy. Rodzice powinni wiedzieć, jak je odpowiednio przygotować do tej chwili, by czuło się tam bezpiecznie i było szczęśliwe.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Niestety wiele polskich placówek nie daje rodzicom narzędzi do tego, by przygotować swoją pociechę do pójścia do szkoły czy przedszkola. A jest to ważny i emocjonalny moment dla całej rodziny. To w tym miejscu dziecko będzie rozwijało swoje umiejętności i zainteresowania, które będą miały realny wpływ na jego życie.

Badania, m.in. The Minnesota Longitudinal Study of Risk and Adaptation, HighScope Perry Preschool Study, czy Study of Early Child Care and Youth Development by NICHD (National Institute of Child Health and Human Development) podają, że wbrew temu, co niegdyś sądzono, pierwsze lata dziecka są istotne dla jego dalszego rozwoju. To czas, kiedy dziecko niczym gąbka chłonie nowe informacje. Dlatego ważne jest, by chętnie chodziło do przedszkola, czy szkoły i z zaangażowaniem brało udział w zajęciach, które się tam odbywają.

Umiejętności budujemy cegiełka po cegiełce – nie pojawiają się one nagle w wieku dorosłym. Każda bardziej zaawansowana umiejętność bazuje na tej podstawowej. Często słyszę, że rodzice mówią "a to tylko przedszkole", "a to nieważne". Badania wykazują, że jest inaczej. Ten okres wczesnoszkolny jest niezwykle istotny. Naprawdę widać wpływ tych wczesnoszkolnych programów na jakość całego życia

- wyjaśnia Marielle Tourel, ekspertka ds. edukacji rodzicielskiej i @Rozwojowa_Mama.

Lekcja w szkole (zdjęcie ilustracyjne)Lekcja w szkole (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Rodzice często straszą szkołą - to błąd

Niestety wielu rodziców popełnia błędy, czym zniechęca dzieci do chodzenia do przedszkola bądź szkoły. Na pewno nigdy nie wolno mówić "w szkole to zobaczysz", "w szkole to nie będziesz mógł tak robić". Straszenie jest najgorszym, co można zrobić. Dziecko nie wie, co go czeka w placówce, ale się boi, wyobraża sobie najgorsze rzeczy.

Bardzo ważne jest, by nie zostawiać dziecka bez powiedzenia mu "do widzenia". Gdy zostawiamy je w szkole, musimy omówić z nim dokładnie plan dnia. Mówmy dziecku np.: teraz będziesz miał śniadanie, tańce, później idziecie na plac zabaw, obiadek, czytanie, a potem mama albo tata cię odbiorą, by dziecko wiedziało czego się spodziewać. Nie musimy wydłużać pożegnania z dzieckiem, ale może być ono czułe. Jeśli rodzic zostawia dziecko i wychodzi, nie żegna się, to może bardzo pogłębić lęki i stresy u dziecka. Może ono czuć się porzucone, nie wie, kiedy rodzic po nie wróci. Boi się i to normalne.

- mówi i @Rozwojowa_Mama. Podkreśla przy tym, że niestety wiele szkół zaleca, żeby powiedzieć "do widzenia" i odejść, nawet jeśli dziecko jest przerażone i płacze. To powszechna praktyka, wielu rodziców nie ma świadomości, że bardzo szkodzi. Wychodzą z założenia, że przecież ich rodzice też tak robili.

Stare metody w wielu przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o edukację, nie mają już zastosowania. Wiele z nich wywołuje zbędny stres, który negatywnie odbija się na dziecku i ma wpływ na to, jak spędza czas w placówce i co z niej wynosi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA