Matura poprawkowa 2023. Dzisiaj pierwsza część egzaminu. Na tym jednak nie koniec serii egzaminów

Właśnie zaczęły się matury poprawkowe 2023. Dzisiaj odbyła się pierwsza część egzaminu, a to dopiero początek. Kto może do niej przystąpić i na jakich zasadach? Co jeszcze warto wiedzieć o poprawkowej maturze? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]

Wyniki tegorocznych matur, zdawanych zarówno w terminie głównym, jak i dodatkowym, zostały ogłoszone tego samego dnia - 7 lipca 2023 roku o godzinie 8:30 rano. Były wówczas dostępne zarówno w systemie ZIU, jak i w szkołach. Aby matura była uznana za zdaną, uczeń musiał zdobyć przynajmniej 30 procent punktów z każdego egzaminu obowiązkowego (jęz. polski, jęz. obcy nowożytny i matematyka). A co zrobić, jeśli których z egzaminów poszedł słabiej? Wtedy jest możliwość zdawania matury poprawkowej, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jakimi? Wyjaśniamy. 

Matury poprawkowe 2023. Dzisiaj odbyła się pierwsza część egzaminu, a to nie wszystko

Maturę poprawkową w sierpniu może zdawać tylko ten uczeń, który nie zdał tylko jednego przedmiotu obowiązkowego. W 2023 roku odbędzie się on 21 i 22 sierpnia (poniedziałek - wtorek). Dzisiaj zmierzyli się z egzaminem poprawkowym uczniowie, którzy powtórnie zdawali język polski bądź język obcy nowożytny. Natomiast jutro odbędzie się część pisemna zarówno z języków, jak i matematyki. Kiedy młodzież pozna wyniki matury poprawkowej? 8 września - będą one dostępne zarówno na platformie ZIU, jak i w szkołach abiturientów. A co mogą zrobić uczniowie, którzy nie zdali więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego bądź oblali któryś z egzaminów dodatkowych, zdawanych na poziomie rozszerzonym? Oni mogą podejść ponowie do matury w przyszłym roku.

Matury poprawkowe 2023. Kto może ponownie zdawać maturę w przyszłym roku?

Jak już wspomnieliśmy, w 2024 roku do matury mogą ponowie przystąpić ci uczniowie, którzy (za serwisem Nauka Trójmiasto) spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • nie zdali dwóch lub trzech przedmiotów obowiązkowych,
  • nie zdali przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym),
  • zdali egzaminy, ale wyniki ich nie satysfakcjonują. 

Wówczas do 30 września muszą zgłosić się do dyrekcji szkoły i złożyć taką samą deklarację, jaką składali, podchodząc do matury po raz pierwszy. I podobnie jak wtedy, muszą w lutym złożyć ostateczną deklarację i ewentualnie nanieść zmiany. A do egzaminów przystąpią w maju 2024 roku wraz z przyszłymi maturzystami. 

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: