Rok szkolny 2023/2024 ku radości uczniów zacznie się nieco później niż zwykle. Decyzją ministra edukacji rozpoczęcie odbędzie się bowiem nie w piątek, 1 września, a trzy dni później - w poniedziałek, 4 września. Niestety przedłużone wakacje to jedyna dobra wiadomość dla dzieci i młodzieży - nowy rok szkolny nie rozpieszcza liczbą długich weekendów, zwłaszcza w pierwszym semestrze. Jednak później sytuacja się poprawia i uczniowie będą mieli niejedną okazję do odpoczynku. Kiedy? Zajrzyjcie do naszego terminarza.
W pierwszym semestrze nadchodzącego roku szkolnego nie będzie niestety zbyt wiele długich weekendów. Dzień Nauczyciela (inaczej Dzień Edukacji Narodowej) obchodzony 14 października oraz święto Niepodległości 11 listopada wypadają w sobotę, więc nie będzie szansy na dłuższy odpoczynek od nauki. Co więcej, Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w tym roku w środę, więc długi weekend z tej okazji będzie tylko wówczas, gdy dyrektor szkoły zdecyduje o wykorzystaniu na ten czas tzw. dni dyrektorskich. Stąd dla wielu uczniów pierwszą dłuższą przerwą od szkoły będą ferie bożonarodzeniowe, które odbędą się w terminie od 23 grudnia do 1 stycznia.
Drugi semestr też nie zacznie się długim weekendem, bo święto Trzech Króli (6 stycznia) również wypada w sobotę, ale tuż po tym uczniowie zaczną ferie zimowe. Odbędą się one w następujących terminach:
Później uczniowie będą musieli poczekać do 28 marca, gdy rozpoczną się ferie wielkanocne, a skończą 2 kwietnia. Najlepiej za to wypada majówka - od środy 1 maja do niedzieli 5 maja. A dodatkowo uczniowie młodszych klas szkół ponadpodstawowych będą mieli wolne również dni od 6 do 8 maja ze względu na matury. Stąd będą mieć aż osiem dni wolnych. Pozostałe dni wolne w semestrze letnim są następujące:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.