Dni wolne w roku szkolnym 2023/24. Długich weekendów jak na lekarstwo, ale majówka wypada idealnie

Kiedy uczniowie mogą liczyć na dno wolne w nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024? Niestety długich weekendów będzie jak na lekarstwo, ale za to majówka wypada idealnie. Kiedy konkretnie? Sprawdźcie nasz harmonogram.
Zobacz wideo Czarnek zapowiedział broszurę o demokracji bezpośredniej. Pojawi się w szkołach

Rok szkolny 2023/2024 ku radości uczniów zacznie się nieco później niż zwykle. Decyzją ministra edukacji rozpoczęcie odbędzie się bowiem nie w piątek, 1 września, a trzy dni później - w poniedziałek, 4 września. Niestety przedłużone wakacje to jedyna dobra wiadomość dla dzieci i młodzieży - nowy rok szkolny nie rozpieszcza liczbą długich weekendów, zwłaszcza w pierwszym semestrze. Jednak później sytuacja się poprawia i uczniowie będą mieli niejedną okazję do odpoczynku. Kiedy? Zajrzyjcie do naszego terminarza.

Dni wolne w roku szkolnym 2023/24. Długich weekendów jak na lekarstwo

W pierwszym semestrze nadchodzącego roku szkolnego nie będzie niestety zbyt wiele długich weekendów. Dzień Nauczyciela (inaczej Dzień Edukacji Narodowej) obchodzony 14 października oraz święto Niepodległości 11 listopada wypadają w sobotę, więc nie będzie szansy na dłuższy odpoczynek od nauki. Co więcej, Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w tym roku w środę, więc długi weekend z tej okazji będzie tylko wówczas, gdy dyrektor szkoły zdecyduje o wykorzystaniu na ten czas tzw. dni dyrektorskich. Stąd dla wielu uczniów pierwszą dłuższą przerwą od szkoły będą ferie bożonarodzeniowe, które odbędą się w terminie od 23 grudnia do 1 stycznia.

Dni wolne w roku szkolnym 2023/24. W drugim semestrze uczniowie na pewno odpoczną

Drugi semestr też nie zacznie się długim weekendem, bo święto Trzech Króli (6 stycznia) również wypada w sobotę, ale tuż po tym uczniowie zaczną ferie zimowe. Odbędą się one w następujących terminach:

  • 15 - 28 stycznia 2024 - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
  • 22 stycznia - 4 lutego 2024 - podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia - 11 lutego 2024 - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
  • 12 - 25 lutego 2024 - kujawsko - pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Później uczniowie będą musieli poczekać do 28 marca, gdy rozpoczną się ferie wielkanocne, a skończą 2 kwietnia. Najlepiej za to wypada majówka - od środy 1 maja do niedzieli 5 maja. A dodatkowo uczniowie młodszych klas szkół ponadpodstawowych będą mieli wolne również dni od 6 do 8 maja ze względu na matury. Stąd będą mieć aż osiem dni wolnych.  Pozostałe dni wolne w semestrze letnim są następujące:

  • egzamin ósmoklasisty 2024 - 14 - 16 maja (wtorek - czwartek)  - dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych,
  • długi weekend (Boże Ciało) - 30 maja - 2 czerwca (czwartek - niedziela),
  • zakończenie roku szkolnego - 21 czerwca (piątek),
  • wakacje - 22 czerwca - 31 sierpnia 2024.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: