Zaszła w ciąże z bliźniakami. Pokazała, jak zmieniły się jej stopy

Opuchnięte stopy w ciąży to zmora wielu kobiet. Czasem aż trudno się na nich poruszać. Pewna mama spodziewająca się bliźniaków, zaprezentowała, jak wyglądają jej kończyny. Wywołała spore poruszenie.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Mówiło się, że gwiazdy robią sobie cesarkę na żądanie, bo w pakiecie mają plastykę brzucha. Lekarz rozwiewa wszelkie wątpliwości

Wiele kobiet w ciąży zmaga się z opuchniętymi stopami. Ma to związek ze wzrostem stężenia progesteronu i estrogenu. Hormony te mają wpływ na przepuszczalność oraz napięcie naczyń krwionośnych. Do tego u ciężarnych zatrzymuje się woda w organizmie, która gromadzi się głównie w tkankach nóg, stóp i dłoni. Kolejnym powodem obrzęku kończyn jest coraz większy brzuch, który uciska na żyły, które są odpowiedzialne za transport krwi z nóg do serca, przez co przepływ jest wolniejszy.

Najczęściej opuchlizna pojawia się w trzecim trymestrze, są jednak panie, które zmagają się z nią niemalże od początku ciąży. Wcześniej pojawia się wielokrotnie u kobiet, które spodziewają się bliźniaków, wtedy brzuch jest większy i cięższy. Obrzęki są zazwyczaj większe wieczorami, gdy nogi przez cały dzień są obciążone. Dolegliwość jest też nasilona latem, w upalne dni.

Pewna ciężarna pokazała na TikToku, jak wyglądały jej stopy w ciąży. Kobieta spodziewa się bliźniaków, więc objawy są nasilone. Na nagraniu widzimy kończyny, które są obrzęknięte do tego stopnia, że nie ma szans, by nałożyć na nie buty (chyba że kilka rozmiarów większe). Kostki przypominają wielkie buły, które znacznie wystają poza stopę.
Nagranie obejrzano prawie 50 tys. razy. Wiele osób zdecydowało się je udostępnić i skomentować. Niektórzy, widząc wielkie, obrzęknięte stopu nawet zaczęli martwić się o zdrowie przyszłej mamy.

Sprawdź, czy nie masz nadciśnienia w ciąży

- napisał jeden z internautów. Autorka nagrania odpowiedziała, że cały czas to kontroluje, więc może być spokojny.
Niektóre kobiety przyznały nawet, że po ciąży ich stopa "na stałe" została nieco większa

Mi to rozmiar buta po ciąży zmienił się z 38 na 39

- przyznała jedna z kobiet. "Tydzień temu urodziłam dziecko, ale moje stopy nadal są spuchnięte" - dodała inna. "Podnieś stopy wyżej niż serce, to pomaga. Sztuczka ?? pielęgniarki" - poradziła też przyszłej mamie internautka.Więcej o: