800 plus - od kiedy? Padł konkretny termin. Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze w tym samym czasie

Kiedy rodzice otrzymają pierwszego przelewy ze świadczeniem 800 plus? Znamy już konkretny termin, ale nie wszyscy otrzymają wówczas pieniądze. Kto i dlaczego nie dostanie świadczenia na czas? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają na pierwsze, większe przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jednak jak się okazuje, nie wszyscy beneficjenci otrzymają 800 plus w tym samym terminie. Dlaczego i kiedy ZUS przekaże rodzicom nowe świadczenie? Tłumaczymy.

800 plus - od kiedy? Padł konkretny termin pierwszych przelewów nowego świadczenia

Co do zasady 800 plus ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku, a wówczas ZUS zacznie przelewać rodzicom wyższe o 300 złotych świadczenie. Jednak nie każdy dostanie pieniądze w tym samym terminie. Jak czytamy na łamach serwisu MuratorPlus, "uwzględniając skalę programu Rodzina 500+ i bardzo dużą liczbę jego świadczeniobiorców, zachodzi konieczność wprowadzania regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw". Stąd w nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent, umieszczono zapis o możliwości przesunięcia terminu pierwszego przelewu z 800 plus, ale nie później niż do 29 lutego 2024 roku. Co więcej, osoby, które dostaną świadczenie z opóźnieniem, otrzymają podwójną kwotę w ramach wyrównania za styczeń. 

800 plus od nowego roku. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym, wyższym świadczeniu?

Świadczenie 800 plus będzie przysługiwało każdemu małoletniemu dziecku, bez względu na dochody rodziców. Nie ma potrzeby (ani możliwości) złożenia nowego wniosku o przyznanie wyższego świadczenia. Wystarczą te dokumenty, które rodzice złożyli, aby przedłużyć otrzymywanie obecnego 500 plus na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku. Warto przy tym wiedzieć, że rodzice, którzy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, otrzymają od ZUS-u połowę kwoty świadczenia, czyli 400 plus. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA