To imię nosi 6 tys. mężczyzn w Polsce. W zeszłym roku wzbudziło jednak duże zainteresowanie, a ma książęce skojarzenie

Mieszko to piękne imię, które ma staropolskie korzenie. Nosi je niewielu mężczyzn w Polsce, a w 2022 roku nadano je zaledwie 462 razy.

Imię z książęcym rodowodem

Mieszko imieniny obchodzi 1 stycznia. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Miechu, Miesiu, Mieszek, Miesio, Miesiek, Mieszkuś, Mieszkunio, Mieszuś, Mieszunio, Mieszuniek.

Mieszko I – to pierwsze skojarzenie wielu osób. Imię Mieszko nosił pierwszy władca Polski. Samo imię Mieszko pojawiło się dopiero w dynastii piastowskiej właśnie i nie występowało poza nią. Jak czytamy w Wikipedii: - Pierwsze zapisy tego imienia pojawiają się m.in. na denarach bitych prawdopodobnie za czasów panowania Mieszka I lub jego wnuka Mieszka II - znajdują się na nich napisy MISCO lub w innej wersji MTLZCO. Ostatnim jego nosicielem wśród Piastów był Mieszko bytomski, biskup nitrzański i weszpremski.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

To prawdopodobnie skrócona forma imienia Miecisław. Wspominał o tym Jan Długosz. A Jan Matejko przytaczał, że to zmieniona forma imienia Mieczysław. To imię także prowadzi do Miecisława. Zupełnie inaczej przedstawiał to Andrzej Bańkowski, który przytaczał ruskie kroniki i najstarsze zapisy łacińskie. Uważał on, że Mieszko wywodzi się od łacińskiego Mesco. To prowadzi do staropolskiego Mieżka i oznacza „ślepca".

Teorii jest naprawdę wiele. Prawdopodobnie nie uda się ustalić, które imię było pierwowzorem. Do dziś jednak imię to symbolizuje wielkiego człowieka, który zbudował silne państwo. Nie dziwi więc, że imię to utożsamia się także z męstwem, odwagą i determinacją.

Obecnie niezbyt popularne imię

Sześć tysięcy – tylu Mieszków mieszka w Polsce. Imię to noszą mężczyźni w różnym wieku. 462 – tylu Mieszków przybyło nam w Polsce w 2022 roku. Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Cyfryzacji wciąż najpopularniejsze imiona to Antonii, Jan, Aleksander. W 2022 roku nadano je odpowiednio – 6670, 6341, 6341 chłopcom. Imię Mieszko wciąż nie trafia nawet do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion. Jednak widać zainteresowanie rodziców tym pięknym staropolskim imieniem. W 2021 roku nadano to imię 436, a w 2020 – 234. Czy ten trend się utrzyma? Pozostaje trzymać kciuki i obserwować!

Więcej o: