Kiedy wolne od szkoły 2023? Dzieci nie wrócą do szkół 1 września, a potem czeka ich przykra niespodzianka

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, więc nic dziwnego, że dzieci i młodzież (a także i ich rodzice) sprawdzają rozkład świąt i dni wolnych od zajęć. Niestety, choć pierwszy dzwonek zabrzmi nieco później niż zwykle, to jesień nie ma dla uczniów dobrych wiadomości. Dlaczego? Kiedy będzie pierwsze, dłuższe wolne od nauki? Sprawdźcie nasz harmonogram roku szkolnego 2023/2024.
Zobacz wideo Czarnek zapowiedział broszurę o demokracji bezpośredniej. Pojawi się w szkołach

Decyzją ministra Edukacji i Nauki rok szkolny 2023/24 zacznie się nieco później, niż powinien - oficjalne rozpoczęcie odbędzie się bowiem nie tradycyjnie 1 września, tylko trzy dni później - w poniedziałek, 4 września. Dzięki temu uczniowie zyskają dodatkowe dni wakacji, z czego na pewno się cieszą. Niestety jest to chyba jedyna dobra wiadomość na pierwszy semestr, ponieważ tegoroczna jesień nie zaoferuje młodym ludziom zbyt wielu okazji do odpoczynku od nauki. A kiedy będą dni wolne od szkoły w semestrze zimowym 2023/2024? Sprawdźcie nasz harmonogram. 

Rok szkolny 2023/2024. Semestr zimowy nie obfituje w okazje do dłuższego odpoczynku

W semestrze zimowym poza przedłużonymi  o trzy dni wakacjami uczniowie nie mają zbytnio co liczyć na dodatkowe wolne od szkoły. Dzień Nauczyciela (inaczej Dzień Edukacji Narodowej), który obchodzimy 14 października, oraz święto Niepodległości 11 listopada wypadają w tym roku w sobotę, więc dzieci i młodzież nie będą mieli dłuższych weekendów. Co więcej, Wszystkich Świętych wypada tym razem w środę, więc o ile dyrektor danej placówki nie zdecyduje o wykorzystaniu na ten czas tzw. dni dyrektorskich, to niestety uczniowie będą musieli iść wówczas do szkoły. Stąd dla większości dzieci i młodzieży pierwsze dłuższe wolne w semestrze zimowym to będzie przerwa bożonarodzeniowa w dniach 23 grudnia - 1 stycznia. Nieco lepsza sytuacja będzie w drugim półroczu, które obfituje w sporą ilość dni wolnych od nauki.

Rok szkolny 2023/2024. W drugim semestrze będzie więcej wolnego

 Semestr letni nowego roku szkolnego przedstawia się nieco lepiej pod względem liczby dni wolnych od nauki. Co prawda święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w sobotę, to niedługo po niej zaczną się ferie zimowe, które odbędą się w następujących terminach:

 • 15 - 28 stycznia 2024 - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
 • 22 stycznia - 4 lutego 2024 - podlaskie i warmińsko-mazurskie,
 • 29 stycznia - 11 lutego 2024 - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
 • 12 - 25 lutego 2024 kujawsko - pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Poza tym, na uczniów czekają w semestrze letnim też inne, dłuższe okazje do odpoczynku:

 • ferie wielkanocne - 28 marca - 2 kwietnia 2024,
 • majówka 2024 - 1 - 5 maja (środa - niedziela).
 • matury podstawowe 2024 - 6 - 8 maja - dla uczniów młodszych klas szkół średnich,
 • egzamin ósmoklasisty 2024 - maj 2024 - dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych,
 • długi weekend (Boże Ciało) - 30 maja - 2 czerwca (czwartek - niedziela),
 • zakończenie roku szkolnego - 21 czerwca (piątek),
 • wakacje 22 czerwca - 31 sierpnia 2024.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: