Chłopiec bawił się w piaskownicy. Znalazł skarb, który ma 1,8 tys. lat

Zaskakującego odkrycia dokonał w piaskownicy 8-latek z Bremy. Chłopiec znalazł monetę sprzed 1800 lat. Jej autentyczność została potwierdzona przez archeologów. Eksperci zidentyfikowali znalezisko jako rzymski srebrny denar.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

W tę historię aż trudno uwierzyć. Niemieckie media poinformowały o spektakularnym znalezisku w Niemczech. Całe zdarzenie miało jednak miejscu w sierpniu ubiegłego roku, kiedy w jednej ze szkół podstawowych w Bremie chłopiec podczas zabawy w piaskownicy znalazł rzymską monetę. Rodzice postanowili zidentyfikować znalezisko i przesłali je do analizy do archeologa państwowego z Bremy. To, co usłyszeli, wprawiło ich w osłupienie. 

Zobacz wideo Jakie są różnice w wychowaniu dzieci między Polską a Hiszpanią? "Dzieci mówią do nauczycieli po imieniu"

Dziecko znalazło w piachu pewną monetę. Archeolodzy byli w szoku, kiedy ją zidentyfikowali

Pewien 8-letni chłopiec podczas zabawy w piaskownicy latem 2022 roku znalazł monetę. Skarb tak bardzo zainteresował jego rodziców, że postanowili wysłać jego zdjęcie do archeologów. Jak się okazało, eksperci na podstawie zdjęcia nie umieli ocenić stanu monety i poprosili, aby dziecko wraz z rodzicami przyjechało na dni otwarte poświęcone zabytkom, które każdego roku we wrześniu odbywają się w Niemczech. Rodzina postanowiła skorzystać z zaproszenia i chłopiec pokazał pracownikom swoje znalezisko.

Moneta ma wyjątkowe znaczenie. "Została wybita w czasach, gdy imperium mierzyło się z inflacją"

Urząd ds. Kultury landu Brema poinformował, że 8-latek podczas zabawy w piaskownicy odkrył rzymską monetę sprzed około 1800 lat. - Moneta waży około 28,5 grama i została wybita w czasach, gdy imperium mierzyło się z inflacją. Spadek wartości pieniądza w tamtych czasach oznaczał, że do jego wytworzenia używano znacznie mniejszą ilość srebra - poinformowano w niemieckich mediach.

Archeolodzy określi ją srebrnym denarem. Szczegółowa analiza wykazała, że była to moneta z czasów panowania cesarza Marka Aureliusza, który kierował Cesarstwem Rzymskim w latach 161-180 n.e.

Moneta została zaprezentowana publicznie w lokalnym niemieckim muzeum w połowie sierpnia 2023. Nie wiadomo jeszcze, jaką ma wartość ani też czy chłopiec został jakoś wynagrodzony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.