Choć wróciła moda na imiona tradycyjne, niekiedy nawiązujące do tradycji staropolskiej czy biblijnej, niektóre imiona nie trafiają do serc przyszłych rodziców. Niekiedy wynika to z osobistej niechęci, innym razem imię nie wpada do kanonu „tych modnych". W języku polskim jest jednak wiele imion zapomnianych, a naprawdę niezwykle oryginalnych czy po prostu pięknych. Pisaliśmy już choćby o Eufrozji, o Miłce czy Marii. Pierwsze dwa nie wróciły do łask, ale coraz więcej pojawia się Marysi.
W 2022 roku tylko trzy dziewczynki otrzymały imię Jarosława. Czy imię to ponownie skradnie serca rodziców? Czas pokaże. Dla porównania, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronie dane.gov.pl, pierwsza trójka żeńskich imion – Zofia, Zuzanna i Hanna – została w tym samym roku nadana odpowiednio – 5714, 5558, 5558. To pokazuje, jak rzadkie jest obecnie imię Jarosława.
Jarosława to imię wywodzące się ze staropolskiego. Inny spotykany zapis to Jerosława. Obie te formy występowały już w XIII wieku. Jarosława pojawia się w źródłach z 1265 roku, a Jerosława z 1409 roku. Można przetłumaczyć je rozbijając na dwa człony, gdzie -jaro oznacza „gorąca", niekiedy także "gniewna, sroga, surowa") i -sława ("sława"). Imię to było popularne zarówno w Polsce, jak także w Czechach, na Słowacji i Rusi.
Męskie odpowiedniki imienia Jarosława to Jarosław, Jerosław, Jirosław. Obecnie to właśnie imię męskie jest nie tyle popularne, co bardziej rozpoznawalne. Imię to często nadawano chłopcom w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych. W kolejnej dekadzie spadek zainteresowania rodziców jest wyraźny.
Jarosław znacznie częściej od Jarosławy obchodzi imieniny. Wypadają one 21, 25 stycznia, 25 lutego, 21, 25 kwietnia, 7 czerwca, 1 sierpnia, 27 listopada. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jarosława jest 25 kwietnia.
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.