Niektórzy nauczyciele dostaną więcej wolnego. 8 tygodni wakacji to nie wszystko

W niektórych przypadkach np. związanych z koniecznością podratowania zdrowia, pod koniec sierpnia okazuje się, że dany nauczyciel dostanie więcej dni urlopowych. Termin ich wykorzystania będzie musiał uzgodnić z dyrektorem placówki.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

Niektórym nauczycielom przysługuje urlop uzupełniający. Dowiedzą się tego po 31 sierpnia. Jeśli z różnych powodów do tego czasu nie wykorzystali określonej liczby dni wolnych, będą mieli ich jeszcze więcej. 

Zobacz wideo Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? "Układanie samochodzików w rzędzie, machanie rączkami"

Czym jest urlop uzupełniający?

Urlop uzupełniający, to urlop, który przysługuje w określonych przypadkach. Prawniczka Marta Handzlik-Rosuł, specjalistka ds. prawa pracy, która prowadzi profil na Instagramie Zgodnie z prawem oraz blog o tej samej nazwie wyjaśnia: "Nauczyciel szkoły feryjnej ma prawo do urlopu uzupełniającego, jeśli okaże się 31.08, że w czasie roku szkolnego nie wykorzystał ośmiu tygodni urlopu z powodu niezdolności do pracy wywołanej: chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych, krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego". 

Kiedy można go wykorzystać urlop uzupełniający?

Prawniczka wyjaśnia, że termin, w którym nauczyciel chce wykorzystać urlop uzupełniający musi być skonsultowany z dyrektorem placówki, w której jest zatrudniony: "Jeśli chorujesz w czasie ferii zimowych, nie możesz od razu oczekiwać, że pracodawca udzieli ci dwóch tygodni urlopu uzupełniającego. Dopiero 31.08, jeśli się okaże, że nie wykorzystałeś do tego czasu ośmiu tygodni urlopu (na przykład w czasie wakacji), urlop uzupełniający ci będzie przysługiwać" - wyjaśnia prawniczka. "Urlop uzupełniający wykorzystujesz w terminie uzgodnionym z dyrektorem szkoły. Udzielany jest on w tygodniach i obejmuje też soboty, niedziele i święta".

Niektórzy mają prawo do dwóch urlopów uzupełniających

Jedna z użytkowniczek Instagrama spytała prawniczkę o swoją sytuację i to, co jej się należy: "A jeśli nie wykorzystałam 8 tygodni ze względu na zwolnienie związane z ciążą, a w kolejnym roku z powodu urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, to mam prawo do dwóch urlopów uzupełniających? Jeśli nie chce ich wykorzystać to powinnam otrzymać ekwiwalent lub średnią urlopową?" Marta Handzlik- Rosuł odpowiedziała: "Tak. Ma Pani prawo do dwóch urlopów. Ekwiwalent wypłaca się tylko jeśli umowa się rozwiąże. A średnia urlopowa to wynagrodzenie za urlop."

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.