Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja dla rodziców. Inspiracji szukają w różnych źródłach - historii, religii, językach obcych czy popkulturze. To eleganckie imię nosił między innymi polski pisarz znany jako Bolesław Prus. Wbrew pozorom nazywał się on zupełnie inaczej, a jego prawdziwe imię bije dziś rekordy popularności u chłopców. A jak naprawdę nazywał się autor "Lalki" i "Faraona"? Aleksander Głowacki - to imię w 2022 roku zajęło trzecie miejsce w rankingu popularności, więc warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Imię Aleksander pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem dwóch słów "bronić, wspomagać" oraz "mąż, mężczyzna". Stąd oznacza ono "broniącego, troszczącego bądź opiekującego się mężami". Żeńskim odpowiednikiem jest Aleksandra. To imię można zdrabniać i skracać na wiele sposobów:
W językach obcych też ma sporo różnych form, które warto znać:
Kiedy Aleksander obchodzi imieniny? Wbrew pozorom może uważać się za szczęściarze - ma do wyboru naprawdę sporo terminów: 15 i 30 stycznia, 26 lutego, 10, 18, 20, 24, 27 oraz 28 marca, 24 kwietnia, 3, 8, 20 i 29 maja, 4 oraz 6 czerwca, 9, 10 i 17 lipca, 1, 11 oraz 26 sierpnia, 2, 13 oraz 21 września, 11 października i 12 grudnia. A jacy znani mężczyźni nosili (lub wciąż noszą) to imię? Poza Aleksandrem Wielkim, królem Macedonii, trzeba wymienić też:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.