Wakacje powoli zbliżają się do końca i wiele osób zaczyna już myśleć o nowym roku szkolnym, a co za tym idzie, wyprawce dla swoich pociech i związanymi z tym wydatkami. Jednak mogą w tym względzie liczyć na pomoc rządu, który wprowadził program "Dobry Start", zwany też 300 plus. A kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego świadczenia? Tłumaczymy.
Środki z programu "Dobry Start" przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności) i są one wypłacane niezależnie od dochodów rodziców, więc otrzymać je mogą też osoby zamożne. Warto przy tym pamiętać, że 300 plus nie obejmuje dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów, nawet jeśli spełniają kryterium wieku. Za to świadczenie mogą otrzymać dorośli uczniowie takich placówek jak: szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.
Aby otrzymać środki ze świadczenia 300 plus, rodzice dziecka muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosek. Mogą to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:
Formalności należy dopełnić w terminie od 1 lipca do 30 listopada danego roku, mając przy tym na uwadze, że osoby, które złożą wniosek do końca sierpnia, otrzymają przelew 300 plus najpóźniej 30 września. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.