• Link został skopiowany

Wyprawka szkolna 300 plus. Komu przysługuje świadczenie? Skorzystają z niego nawet bogaci rodzice

Kto może skorzystać ze świadczenia 300 plus? Czy jest ono zależne od dochodów rodziców ucznia? Jak się okazuje, dodatkowe środki na zakup szkolnej wyprawki mogą też otrzymać bogaci. A co trzeba zrobić, aby dostać środki z 300 plus? Wyjaśniamy.
Wyprawka szkolna (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz wideo Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Wakacje powoli zbliżają się do końca i wiele osób zaczyna już myśleć o nowym roku szkolnym, a co za tym idzie, wyprawce dla swoich pociech i związanymi z tym wydatkami. Jednak mogą w tym względzie liczyć na pomoc rządu, który wprowadził program "Dobry Start", zwany też 300 plus. A kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego świadczenia? Tłumaczymy.

Wyprawka szkolna 300 plus. Komu przysługuje świadczenie i na jakich zasadach?

Środki z programu "Dobry Start" przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności) i są one wypłacane niezależnie od dochodów rodziców, więc otrzymać je mogą też osoby zamożne. Warto przy tym pamiętać, że 300 plus nie obejmuje dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów, nawet jeśli spełniają kryterium wieku. Za to świadczenie mogą otrzymać dorośli uczniowie takich placówek jak:  szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze. 

Wyprawka szkolna 300 plus. Co trzeba zrobić i w jakim terminie, aby otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać środki ze świadczenia 300 plus, rodzice dziecka muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosek. Mogą to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Formalności należy dopełnić w terminie od 1 lipca do 30 listopada danego roku, mając przy tym na uwadze, że osoby, które złożą wniosek do końca sierpnia, otrzymają przelew 300 plus najpóźniej 30 września. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: