Nie 300 a 400 złotych możesz dostać na zakup szkolnej wyprawki dla dziecka. Jak to zrobić? Tłumaczymy

Rodzicu, czy wiesz, że możesz dostać nie 300, a 400 złotych na zakupy wyprawki szkolnej swojego dziecka? Musisz tylko spełnić jeden warunek, aby otrzymać dodatkowe 100 złotych dofinansowania. Jaki to wymóg? Tłumaczymy.
Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Wakacje powoli dobiegają końca i rodzice zaczynają już kompletować szkolną wyprawkę, co potrafi być naprawdę kosztowne. Aby trochę ich odciążyć, polski rząd wprowadził program 300 plus oraz jeszcze jeden dodatek, które można wykorzystać na zakup podręczników i przyborów szkolnych. A co trzeba zrobić, aby poza świadczeniem "Dobry Start", otrzymać jeszcze 100 złotych? Podpowiadamy. 

Dodatkowe 100 złotych na zakup wyprawki szkolnej. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Poza 300 plus, niektórzy rodzice mogą otrzymać jeszcze dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, który wynosi 100 złotych i podobnie jak "Dobry Start" jest przyznawany raz w roku na dzieci uczące się w szkołach, jak i uczęszczające do zerówki (tzw. roczne przygotowanie przedszkolne). Jednak przysługuje on tylko osobom, które pobierają zasiłek rodzinny. Takie rodziny muszą złożyć w najbliższego im urzędzie gminy lub miasta wniosek, na co mają czas do 31 października danego roku. Warto pamiętać, że dodatek przysługuje do 18 roku życia pociechy, ale jeśli dziecko kontynuuje naukę, to do 21 roku życia (do 24, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym).

300 plus na zakup wyprawki szkolnej. To świadczenie przysługuje wszystkim uczniom

Środki z programu "Dobry Start", czyli 300 plus przysługuje wszystkim dzieciom w wieku od 7 do 20 lat (24, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności), które uczą się w szkołach, również dla dorosłych. Jedynymi wyjątkami są studenci (nawet gdy spełniają kryterium wieku) i dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i zerówek. Aby otrzymać 300 złotych na zakup wyprawki, rodzice muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie od 1 lipca do 30 listopada danego roku kalendarzowego. Mogą to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.