Dodatkowy urlop dla nauczycieli. Jak można uzyskać osiem dodatkowych tygodni wolnego? Tłumaczymy

Nauczycielu, czy wiesz, że może przysługiwać ci dodatkowych urlop? Jeśli spełnisz kilka konkretnych warunków, to możesz otrzymać nawet osiem dodatkowych tygodni wolnego. A jakie to wymogi? Tłumaczymy finansowe zawiłości.
Zobacz wideo Urlop menstruacyjny - wprowadzać czy nie? Rozmawiamy z ekspertką ds. prawa pracy

Nauczycielom, tak jak i innym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak wciąż niewiele osób wie, że pedagogom w pewnych sytuacjach przysługuje też dodatkowy urlop w wymiarze nawet ośmiu tygodni. Jest to tzw. urlop uzupełniający, który przysługuje wszystkim nauczycielom, ale pod pewnymi warunkami. Na jakich zasadach i kiedy można skorzystać z dodatkowego urlopu? Wyjaśniamy. 

Dodatkowy urlop dla nauczycieli. Aby skorzystać, trzeba spełnić konkretne warunki

Urlop uzupełniający przysługuje nauczycielom pracującym w szkołach feryjnych (czyli mających przewidziane ferie i wakacje), którzy do 31 sierpnia danego roku szkolnego nie wykorzystali ośmiu tygodni przysługującego im urlopu, ale z konkretnych powodów. Jak czytamy w poście zamieszczonym na Instagramie przez użytkownika o nicku @zgodnie__z_prawem, tymi powodami są: 

  • niezdolność do pracy z powodu choroby bądź kwarantanna w chorobie zakaźnej,
  • urlop macierzyńskiego (lub na warunkach macierzyńskiego),
  • urlop ojcowskiego,
  • urlop rodzicielskiego,
  • urlop dla poratowania zdrowia,
  • odbycie ćwiczeń wojskowych bądź krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego.

Wówczas nauczyciel ma prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu uzupełniającego w wymiarze do ośmiu tygodni. 

 

Dodatkowy urlop dla nauczycieli. Co jeszcze trzeba wiedzieć o dodatkowym wolnym?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, urlop ten może otrzymać nauczyciel, który do 31 sierpnia nie wykorzystał przysługującego mu wolnego z konkretnych powodów. Wtedy należy uzgodnić termin urlopu uzupełniającego z dyrektorem placówki, w której pracuje. Musi przy tym pamiętać, że dodatkowe wolne jest udzielane w okresach tygodniowych i obejmuje też soboty, niedziele i święta. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: