Wyprawka do szkoły. Sanepid pokazał idealny plecak. Rodzice będą zaskoczeni, że muszą zważyć... dziecko

Rok szkolny już się zbliża i rodzice kompletują wyprawkę dla swoich pociech. A jak powinien wyglądać i z czego się składać idealny plecak? Sanepid opublikował w mediach społecznościowych kilka wskazówek na wzorowy tornister pierwszoklasisty. Jednak rodziców zapewne zdziwi fakt, że zważyć muszą. dziecko, a nie plecak. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Jak poradzić sobie z ciężkim szkolnym tornistrem?

Ponad połowa wakacji już za nami i wielu rodziców zaczęło kompletować podręczniki i przybory szkolne dla dzieci, w tym tych, które pójdą we wrześniu do pierwszej klasy. Jednym z ważnych elementów wyprawki jest plecak, jednak jak wybrać idealny i jak sprawdzić, czy nie będzie zbyt ciężki dla malucha? Sanepid postanowił rodzicom ten wybór ułatwić i opublikował na X (dawniej Twitter) infografikę z cechami (w tym wagą) idealnego plecaka

Idealny plecak dla ucznia pierwszej klasy. Sanepid podpowiada, na co zwrócić uwagę

Jak wybrać idealny plecak dla małego ucznia? Jak tłumaczy Sanepid, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na szelki - powinny być szerokie i miękkie, najlepiej, aby była możliwość zapięcia ich z przodu. Sam plecak powinien mieć usztywnioną tylną ściankę, która w dolnej części jest wypukła (dla dobra dziecięcego kręgosłupa) oraz przegródki w środku, aby równomiernie rozłożyć ciężar, jak i utrzymać porządek. A ile maksymalnie powinien ważyć tornister? Nie więcej niż 15 procent wagi samego ucznia -stąd jeśli dziecko waży 25 kilogramów, to plecak (wraz z zawartością) może ważyć co najwyżej 3,75 kilogramów. A jak zadbać, aby tornister ważył tyle, ile trzeba? Na to też instytucja ma parę rad. 

Idealny plecak dla ucznia pierwszej klasy. Co zrobić, aby ważył tyle, ile trzeba?

Co rodzice mogą zrobić, aby plecak małego ucznia był jak najlżejszy? Przede wszystkim zadbać o zeszyty - najlepiej wybierać te z cienkimi i miękkimi okładkami, zamiast sztywnych i grubych. To samo dotyczy innych przyborów - powinny być jak najlżejsze, aby nie obciążały niepotrzebnie tornistra. Rodzice powinni też na bieżąco kontrolować, czy dziecko nosi tylko niezbędne podręczniki i zeszyty oraz wyjmować z plecaka zabawki i inne niepotrzebne gadżety. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: