Wyprawka z dofinansowaniem. Zostały trzy tygodnie, aby wcześniej dostać 300 zł na artykuły szkolne

Zbliża się rok szkolny, a wraz z nim termin, który gwarantuje rodzicom wcześniejsze wypłaty środków z dofinansowania na wyprawkę. A do kiedy trzeba złożyć wniosek, aby dostać pieniądze w najbliższym czasie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Wakacje powoli się kończą i coraz więcej osób myśli o szkolnej wyprawce dla dzieci. Aby ułatwić rodzicom zakup potrzebnych przyborów, rząd wprowadził w tym celu specjalne dofinansowanie - 300 plus. Jednak można o nie wnioskować w ściśle określonym terminie, który determinuje też datę przelewu środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). A kiedy złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia? Podpowiadamy. 

Dofinansowanie na zakup wyprawki szkolnej. Zbliża się ważny termin dla rodziców

Świadczenie 300 plus przysługuje każdemu uczniowi w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku osoby z niepełnosprawnością), który uczęszcza do szkoły podstawowej, bądź ponadpodstawowej - liceum, technikum czy branżowej. Jednak aby otrzymać pieniądze od ZUSu, trzeba złożyć wniosek o przyznanie 300 plus w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Trzeba przy tym pamiętać, że dopełnienie formalności do 31 sierpnia gwarantuje wypłatę środków nie później do 30 września, dlatego warto się pospieszyć i złożyć wniosek jak najszybciej. 

300 złotych na wyprawkę szkolną. Komu nie przysługują dodatkowe pieniądze na przybory?

Co do zasady 300 plus przysługuje każdemu uczniowi, również pełnoletniemu i uczęszczającemu do takich placówek, jak: szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze. Jednak mimo to są grupy dzieci i młodzieży, którym 300 plus na wyprawkę nie przysługuje - są to maluchy uczęszczające do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studenci. Dlaczego tak jest? Ponieważ z punktu widzenia prawa nie są uczniami, a świadczenie przysługuje wyłącznie uczniom. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA