Jest to imię, które pochodzi z języka starosłowiańskiego i może oznaczać "tego, który mieczem zdobywa sławę". Najciekawsze jest to, że prawdopodobnie powstało wskutek błędu kronikarza Jana Długosza, który mylnie błędnie odczytał imię Miecisław lub Miecysław. Pierwszy człon imienia rozumiano jako "miecz", ale imię wiązało się ze słowem "mietać" czyli "rzucać".
Według wielu dawnych polskich historyków istniała hipoteza, że Mieczysław było pełnym imieniem Mieszka, pierwszego chrześcijańskiego władcy Polski. Jednak Mieszko nie mógł być Mieczysławem, ponieważ takiego imienia jeszcze wtedy nie było. Imię tego księcia, znane z napisów na monetach jako "Misico", zapewne brzmiało "Mieżka", co tłumaczone było jako "ten, co mruży oczy, niedowidzi". Kronikarz Gal twierdził, że mały książę odzyskał wzrok mając siedem lat.
Mieczysław twardo stąpa po ziemi. Konsekwentnie realizuje swoje cele i spełnia marzenia. Ma silną wolę, bardzo angażuje się, we wszystko co robi. Ma wielkie i dobre serce. Zawsze widzi wszystko w pozytywnych barwach. Jest niezwykle ufny, co niekiedy naraża go na wykorzystywanie i przykre sytuacje. On się jednak nie zraża. Niełatwo odstępuje od swoich planów i swojego zdania. Jest bardzo spokojny i wyważony w swoich reakcjach. Unika kłótni i stresowych sytuacji. Nigdy nie ma problemów z nawiązywaniem znajomości, ale do prawdziwych przyjaciół zalicza naprawdę niewielu. Nie lubi wydawania pieniędzy, chyba że na edukację i zdobywanie doświadczeń. Uwielbia podróże, nie potrafi jednak odpoczywać. Ważny w życiu jest dla niego sukces zawodowy, ale nie ważniejszy niż założenie własnej rodziny.
Imieniny: 1 stycznia, 12 czerwca
Więcej ciekawych interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrobnienia: Miecz, Mietek, Miecio, Mieciu, Mieciuchna, Mieciuś, Mietko, Mieczu, Mietuś, Miętek, Mietas, Miećko, Mitek
Mieczysław to jeden z najambitniejszych ludzi, jakich można znać. Rozpiera go energia, ale ponad wszystko najbardziej lubi uczyć się nowych rzeczy i zdobywać doświadczenie. Na takie rzeczy nigdy nie żal mu czasu, ani pieniędzy. Nade wszystko przestrzega zasad moralnych, ale jego łatwowierność i ufność może zostawać zanadto wykorzystywana przez oszustów. Nie ma problemów z samodzielnym wykonywaniem obowiązków, a w grupie doskonale odnajduje się jako przywódca. Nie można nie podkreślić jak bardzo jest sumienny, ambitny, wytrwały i uparty. Czasem bierze na siebie zbyt dużo, a spowodowane jest to nie tylko pracowitością, ale brakiem umiejętności odpoczywania. Mieczysław doskonale się sprawdzi jako: żołnierz, strażak, ratownik, sportowiec, kierownik, lider, badacz, teolog, pedagog, aktor, muzyk, dyplomata, polityk, reporter, architekt.