Jej brat bliźniak walczy z rakiem, a ona jest gwiazdą. "Kilka kroków go męczy"

U jej ukochanego brata zdiagnozowano guza mózgu, gdy miał zaledwie sześć lat. - Jeśli jest zbyt zmęczony, by robić coś konkretnego, oglądamy razem filmy, a jeśli jest trochę podłamany, gramy w gry - opowiada.

Siła rodzeństwa

Głos Carlee Clement wydaje się promieniować radością, gdy mówi o swoim bracie bliźniaku Haydenie. - Jest naprawdę zabawny. Jest po prostu taki zabawny. I często mnie przytula w szkole – mówi 12-latka honey.nine.com.au.

Dziewczyna mimo młodego wieku jest popularna w sieci. Obserwuje ją ponad 40 tysięcy osób w mediach społecznościowych. Bierze udział w kampaniach reklamowych i jest ambasadorką wielu marek. 

W wieku sześciu lat u jej brata bliźniaka zdiagnozowano guza mózgu i nabyte uszkodzenie mózgu (ABI). Jego pobyt w szpitalu był trudny dla całej rodziny. Rodzice dwoili się i troili, aby także córce zapewnić maksimum należytej uwagi. - Mam wiele wspomnień związanych z jego pobytem w szpitalu i przynoszeniem mu pluszaków i innych rzeczy. Uwielbiam pluszaki – opowiada dziewczyna.

Rodzeństwo często też oglądało filmy w szpitalnej sali kinowej, aby uciec od stresującej sytuacji i oderwać się od myślenia o chorobie. - Pamiętam, że pewnego Bożego Narodzenia oglądałam Christmas Chronicles. To było smutne, ponieważ nie mogliśmy nigdzie podróżować podczas wakacji, aby spotkać się z krewnymi.

Zobacz wideo Amira miała guz na tarczycy. Usunęła go w Tunezji. Pokazała bliznę

Sześć lat po diagnozie

Teraz, sześć lat po postawieniu diagnozy, Hayden czuje się znacznie lepiej, a jego stan pozostaje stabilny. 12-latek przeszedł w zeszłym roku operację oka, aby skorygować podwójne widzenie. Nadal też przechodzi rehabilitację. Rodzeństwo wciąż spędza razem dużo czasu.

- Po drugiej stronie ulicy jest park i jeździmy tam tak często, jak tylko możemy. Kopiemy piłkę nożną, rzucamy frisbee i jeździmy na rowerach. Chociaż, jak sama zaznacza Carlee, Hayden nie zawsze nadąża, więc dziewczyna wspiera go w razie potrzeby. - Trochę trudno mu chodzić przez cały dzień, a czasami musimy zabrać ze sobą jego wózek inwalidzki, ponieważ jest bardzo zmęczony.

Dziewczyna dzieli się obowiązkami w opiece nad Haydenem ze starszym bratem Riley. - Przypominam mu o zbliżających się ważnych wydarzeniach szkolnych. A w szkole pomagam mu w nauce i przynoszę lekarstwa, gdy jest chory. Czasami masuję mu kostki, ponieważ bardzo bolą go stawy – wyjaśnia i podkreśla, że często towarzyszy również Haydenowi w szpitalu czy u lekarza, gdzie odwraca jego uwagę.

Program stypendialny

Dziewczyna stara się być przy nim, wiedząc, że przeżywa ciężki okres. - Czasami nie czuje się zbyt dobrze ze sobą i czuje się zestresowany. Jego mózg o połowę mniejszy, nie jest taki, jak wszyscy inni.

Carlee, podobnie jak tysiące młodych australijskich opiekunów, jest w programie stypendialnym Young Carer Bursary. Program zapewnia niezbędną bezpłatną opiekę członkowi rodziny lub przyjacielowi dotkniętemu niepełnosprawnością. Inicjatywa Carers Australia niedawno ogłosiła utworzenie 1592 stypendiów w całym kraju. W ten sposób program zapewnia młodemu opiekunowi do 3768 USD na pokrycie kosztów edukacji w roku akademickim 2024. Program powstał, aby zapewnić wsparcie niesamowitym dzieciom i młodym dorosłym, którzy wspierają swoich bliskich.

 
Więcej o: