Świadczenie wakacyjne dla nauczycieli to dodatkowe pieniądze Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), przeznaczone na sfinansowanie letniego urlopu. Skorzystać z niego mogą wszyscy nauczyciele, zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela, a w przypadku placówek niepublicznych również pracownicy niepedagogiczni. A ile wynosi to świadczenie i kiedy pedagodzy mogą otrzymać większą kwotę? Tłumaczymy niejasności.
Świadczenie wakacyjne jest wypłacane nauczycielom do końca sierpnia danego roku w kwocie odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu i okresu pracy nauczyciela w danym roku szkolnym. Jak czytamy na łamach serwisu Samorząd.Infor, w 2023 roku co do zasady świadczenie to wynosi 1662,97 złotych (brutto) dla pedagoga zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin. Jednak niekiedy nauczyciele mogą dostać nieco więcej - 2217,29 złotych (brutto). Taka kwota należy się za szczególne warunki pracy, czyli otrzymają ją pedagodzy zatrudnieni w takich placówkach jak:
Świadczenie wakacyjne przysługuje każdemu nauczycielowi, nawet przebywającemu na urlopie wychowawczym, rodzicielskim, dla poratowania zdrowia, a nawet na zwolnieniu lekarskim. Wyjątkiem jest jedynie bezpłatny urlop całoroczny. A jak obliczyć wysokość świadczenia przysługującego nauczycielowi w 2023 roku? Wzór jest następujący: kwota odpisu x liczba przepracowanych miesięcy/12. W przypadku nauczyciela pracującego na niepełny etat wzór jest nieco inny: (kwota odpisu: 12 miesięcy) x liczba przepracowanych miesięcy x wymiar etatu. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.