Rodzinny kapitał opiekuńczy pozwala dostać nawet 12 tysięcy. Wprowadzono nowe zasady od stycznia

Czy masz małe dziecko? Jeśli tak, to mogą ci przysługiwać dodatkowe pieniądze w kwocie nawet 12 tysięcy złotych. Jednak od stycznia wprowadzono nowe zasady przyznawania tego świadczenia. Jak je otrzymać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to dodatkowe pieniądze na drugiego malucha w rodzinie, których celem jest sfinansowanie szkrabowi opieki - żłobka, klubu dziecięcego czy niani. Świadczenie nie jest przy tym zależne od dochodów rodziców (opiekunów prawnych) malucha, więc ubiegać się o nie może w zasadzie każdy. Jednak w styczniu 2023 wprowadzono kilka zmian w zakresie przyznawania RKO. Jakie warunki trzeba spełnić obecnie, aby otrzymać pieniądze? Tłumaczymy. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dodatkowe środki na malucha. Jak można je otrzymać?

RKO jest przyznawany w kwocie 1000 złotych miesięcznie przez rok bądź 500 złotych miesięcznie przez dwa lata na drugie (i każde kolejne) malucha w rodzinie, które ma od roku do 3 lat. Przy czym wiek starszego dziecka nie ma znaczenia - może być nawet pełnoletnie. Aby dostać świadczenie, rodzice malca muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosek, ale muszą to zrobić w konkretnym terminie - gdy dziecko ma od dziewięciu do 13 miesięcy (wtedy otrzymają pełną kwotę) lub w styczniu, przed ukończeniem przez malca 3. roku życia (świadczenie będzie pomniejszone). Wniosek można złożyć elektronicznie na jeden z poniższych sposobów: 

  • PUE ZUS,
  • aplikację mZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Jednak to nie wszystko - od stycznia 2023 roku ZUS zyskał kilka dodatkowych uprawnień w zakresie przyznawania świadczenia RKO rodzicom. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co konkretnie się zmieniło. 

Od stycznia 2023 zmieniły się zasady przyznawania RKO. ZUS zyskał nowe uprawnienia

ZUS od stycznia 2023 roku ma możliwość dokładniejszego zweryfikowania rodzin, które miałyby otrzymywać pieniądze z RKO. Ściślej rzecz biorąc, instytucja zyskała następujące uprawnienia (za serwisem Dziennik Gazeta Prawna): 

  • możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego,
  • dostęp do informacji o tym, czy starsze (lub którekolwiek) dziecko jest w pieczy zastępczej,
  • wezwanie rodziców malucha do udzielenia szczegółowych informacji bądź złożenia dodatkowych dokumentów w ściśle określonym terminie,
  • możliwość odmówienia wypłaty świadczenia w przypadku odmowy udzielenia informacji przez rodziców bądź celowego uniemożliwienia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

Co więcej, ZUS może też obniżyć kwotę przyznanego RKO za każdy miesiąc, w którym wstrzymano wypłatę świadczenia. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: