Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to dodatkowe pieniądze na drugiego malucha w rodzinie, których celem jest sfinansowanie szkrabowi opieki - żłobka, klubu dziecięcego czy niani. Świadczenie nie jest przy tym zależne od dochodów rodziców (opiekunów prawnych) malucha, więc ubiegać się o nie może w zasadzie każdy. Jednak w styczniu 2023 wprowadzono kilka zmian w zakresie przyznawania RKO. Jakie warunki trzeba spełnić obecnie, aby otrzymać pieniądze? Tłumaczymy.
RKO jest przyznawany w kwocie 1000 złotych miesięcznie przez rok bądź 500 złotych miesięcznie przez dwa lata na drugie (i każde kolejne) malucha w rodzinie, które ma od roku do 3 lat. Przy czym wiek starszego dziecka nie ma znaczenia - może być nawet pełnoletnie. Aby dostać świadczenie, rodzice malca muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosek, ale muszą to zrobić w konkretnym terminie - gdy dziecko ma od dziewięciu do 13 miesięcy (wtedy otrzymają pełną kwotę) lub w styczniu, przed ukończeniem przez malca 3. roku życia (świadczenie będzie pomniejszone). Wniosek można złożyć elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:
Jednak to nie wszystko - od stycznia 2023 roku ZUS zyskał kilka dodatkowych uprawnień w zakresie przyznawania świadczenia RKO rodzicom. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co konkretnie się zmieniło.
ZUS od stycznia 2023 roku ma możliwość dokładniejszego zweryfikowania rodzin, które miałyby otrzymywać pieniądze z RKO. Ściślej rzecz biorąc, instytucja zyskała następujące uprawnienia (za serwisem Dziennik Gazeta Prawna):
Co więcej, ZUS może też obniżyć kwotę przyznanego RKO za każdy miesiąc, w którym wstrzymano wypłatę świadczenia. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.