Niemowlę porzucone w oknie życie. Co wiadomo o dziecku? Zakonnica: Radość, szczęście, pokój

W poniedziałek 31 lipca w godzinach popołudniowych w oknie życia w Domu Samotnej Matki "Dar Życia" im. św. Józefa w Koszalinie znaleziono noworodka. To czwarty taki przypadek od czasu działania okna życia. - Dzieciątko jest bezpieczne - powiedziała s. Natalii Frączek, która znalazła maluszka.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Okno Życia z założenia jest miejscem, gdzie rodzice mogą przynieść niemowlę, którym nie jest w stanie się zająć. Osoba, która decyduje się na taki krok, zachowuje anonimowości i nie ponosi konsekwencji prawnych. 31 lipca 2023 r. okno życia w Koszalinie już po raz czwarty spełniło swoją funkcję.

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Kilkutygodniowa dziewczynka w oknie życia. "Oceniłam ją na dwa, najwyżej trzy tygodnie życia"

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, w poniedziałek o godzinie 14.20 w oknie życia znajdującym się w Domu Samotnej Matki "Dar Życia" imienia świętego Józefa w Koszalinie, rozległ się sygnał alarmowy. - Kiedy weszłam do pomieszczenia to, ku mojemu zaskoczeniu ze względu na porę dnia, okazało się, że w oknie jest dzieciątko: malusieńka dziewczynka. Oceniłam ją na dwa, najwyżej trzy tygodnie życia - przekazała s. Natalia w rozmowie z KAI. 

Zgodnie z procedurą do dziecka wezwano pogotowie. Siostra Natalia nie ukrywała, że znalezienie noworodka to "radość, szczęście, pokój, że dziecko jest ocalone, że ktoś zdecydował się poszukać miejsca, które w całkowicie bezpieczny sposób daje szansę dziecku na dalsze życie, ochronę zdrowia, adopcję".

Lekarz ocenił stan dziecka jako dobry

Dziewczynka trafiła na oddział neonatologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Jej zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. - Dzielimy się z Wami pięknym doświadczeniem, jakim było pojawienie się dzieciątka w naszym Oknie Życia. Dzisiaj w godzinach popołudniowych malutkiej dziewczynce zostało podarowane nowe życie. Cieszymy się, że misja naszego Domu, czyli ochrona życia poczętego w sposób realny może być realizowana - czytamy w mediach społecznościowych Domu Samotnej Matki "Dar Życia" im. św. Józefa Caritas Koszalin.

Okna życia działają w wielu polskich miastach. Po zamknięciu okna, uaktywnia się dzwonek

Pierwsze okno życia w Polsce powstało 19 marca 2006 u sióstr Nazaretanek w Krakowie. Od tego czasu w kolejnych miastach zaczęły powstawać podobne punkty. Jak czytamy na stronie Caritas Polska, w tego typu miejscach można anonimowo zostawić nowo narodzone dzieci. Zdarza się jednak, że rodzice pozostawiają tam kilkumiesięczne niemowlęta, a w częstochowskiej placówce znaleziono nawet dwulatkę. Należy zaznaczyć, że są to miejsca ogrzewane i w pełni bezpieczne. Zaraz po zamknięciu okna uaktywnia się dzwonek, który informuje siostry o pojawieniu się w nich niemowlęcia. Okna życia są zwykle umiejscowione przy budynkach zgromadzeń zakonnych lub domach samotnej matki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA