Program "Dobry start". Na wyprawkę szkolną można dostać 400 złotych zamiast 300. Jak? Podpowiadamy

Rodzicu, czy wiesz, że możesz otrzymać 400 złotych zamiast 300 na zakup wyprawki szkolnej swojego dziecka? Tak, to możliwe. A co trzeba zrobić, aby otrzymać wyższą kwotę świadczenia? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

W Polsce uczniowie mogą dostać od rządu pieniądze na zakup wyprawki szkolnej w kwocie nawet 400 złotych. Są to oczywiście zsumowane środki z dwóch świadczeń - Dobrego Startu, zwanego inaczej 300 plus, oraz dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać? Podpowiadamy.

400 złotych na wyprawkę szkolną dziecka. Jak otrzymać dodatkowe 100 złotych?

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego to dodatkowe 100 złotych na wyprawkę dla każdego dziecka, którego rodzice pobierają zasiłek rodzinny. Jak czytamy na łamach serwisu MamaDu, jest on przyznawany raz w roku szkolnym na podstawie wniosku, który trzeba złożyć w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Formalności należy dopełnić do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny, czyli do 31 października. Warto również wiedzieć, że dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego obejmuje nie tylko dzieci uczące się w szkołach, ale również uczęszczające do zerówki, zwane niekiedy rocznym przygotowaniem przedszkolnym. 

400 złotych na wyprawkę szkolną dziecka. 300 plus przysługuje każdemu uczniowi

Poza dodatkiem z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, każde dziecko uczące się w szkole może otrzymać jednorazowo kwotę 300 złotych na wyprawkę. W tym celu rodzice muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z następujących sposobów: 

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Trzeba pamiętać, że 300 plus obejmuje uczniów w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku dziecka z niepełnosprawnością). Niestety z Dobrego Startu nie mogą skorzystać studenci (nawet spełniający kryterium wieku) i dzieci uczęszczające do zerówek, przedszkoli i żłobków. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: