Jak miała na imię pani Dulska? Nie tylko Polacy nazywają tak córkę. Międzynarodowy hit

Gdzie przyszli rodzice szukają inspiracji w kwestii doboru imion dla swoich dzieci? Jednym z takich miejsc są na pewno ulubione książki. Prawdziwą skarbnicą jest np. szkolna lektura Gabrieli Zapolskiej, pt. "Moralność pani Dulskiej". Jest tam Hela, Zbyszko, Felicjan, Hanka i Hesia. Jednak okazuje się, że prawdziwym hitem jest imię, które nosiła główna bohaterka dramatu, tytułowa pani Dulska. Nie tylko Polacy tak nazywają swoje córki, ale to imię również często pojawia się w zagranicznych rankingach.

Jak miała na imię pani Dulska z dramatu autorstwa Gabrieli Zapolskiej? Oczywiście Aniela, chociaż jak wielu wie, jej imię miało mało wspólnego z charakterem. Kłótliwa i arogancka hipokrytka jest całkowitym zaprzeczeniem imienia, które otrzymała. Aniela kojarzona jest ze swojego nawiązania do aniołów i samego Anioła Stróża. Co ciekawe, chociaż jest to imię typowo żeńskie, w naszym kraju jest dwóch mężczyzn, które je noszą. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Siostry Plotą. Wyplatają z wikliny i kontynuują rodzinny interes

Aniela - imię pani Dulskiej jako totalne przeciwieństwo jej charakteru

Aniela Dulska to tytułowa bohaterka dramatu "Moralność pani Dulskiej" (1906), autorstwa pisarki Gabrieli Zapolskiej. Podstawowe cechy tej postaci to obłuda i hipokryzja. Na kartach szkolnej lektury przejawia się jako arogancka i kłótliwa kobieta. Jej charakter jest totalnym zaprzeczeniem imienia, które otrzymała, ponieważ kojarzone jest bardziej z anielską cierpliwością i dobrocią. Pochodzi ono od greckiego słowa ángelos, co można tłumaczyć jako "posłaniec". Imię trafiło do Polski z Włoch dość późno, bo około XVIII wieku. W świecie chrześcijańskim upowszechniło się jako nawiązanie do aniołów i samego Anioła Stróża. Chociaż niektórzy badacze wskazują, że pochodzi ono z języka hebrajskiego i oznacza "Bóg jest moją łaską".

Jak podaje portal jakieimie.pl, obecnie nosi je aż 39292 kobiety, co oznacza, że znajduje się na 113 miejscu pod względem popularności. Jednak nie tylko polscy rodzice są nim zauroczeni. Okazuje się, że jest ono również często nadawane w innych krajach. Ma swoje odpowiedniki w następujących językach:

  • angielskim - Angela
  • czeskim - Andela
  • islandzkim - Angela
  • niemieckim - Angela
  • słowackim - Angela
  • słoweńskim - Angela
  • szwedzkim - Angela
  • węgierskim - Angéla
  • włoskim - Angela.

Jako ciekawostkę warto dodać, że imię to nosi obecnie w Polsce dwóch mężczyzn.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.