Lakierowanie zębów u dziecka. Na czym polega zabieg i w jakim celu się go wykonuje?

Lakierowanie zębów u dziecka to profilaktyczny zabieg, mający na celu uchronienie jamy ustnej przed rozwojem próchnicy. Jego przeprowadzenie zajmuje kilkanaście minut i przebiega bezboleśnie, co jest ważne w przypadku małych pacjentów. Na czym polega lakierowanie zębów u dziecka i kiedy warto się na nie zdecydować?

Lakierowanie zębów — co to oznacza w praktyce? 

Lakierowanie zębów — co to właśnie jest i na czym polega? Lakierowanie zębów to prosty zabieg profilaktyczny wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Polega na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatów zawierających związki fluoru. Fluor to pierwiastek bardzo ważny w profilaktyce chorób jamy ustnej i dbaniu o zdrowe, pozbawione próchnicy zębów. Jego głównym zadaniem jest ochrona szkliwa, które narażone jest na rozpuszczanie pod wpływem kwasów dostarczanych do jamy ustnej wraz z pokarmem, bądź produkowanych przez bakterie. Fluor może ponadto wpłynąć na remineralizację drobnych uszkodzeń. Jego działanie na profilaktykę choroby próchnicy jest zatem znaczące, dlatego fluor wchodzi w skład preparatów stosowanych do higieny jamy ustnej, w tym m.in. past do zębów czy płynów do płukania ust. 

Lakierowanie zębów u dzieci — w jakim celu się wykonuje? 

W jakim celu wykonuje się lakierowanie zębów u dzieci? Jak już wiemy, jest to skuteczna metoda pozwalającą na walkę z próchnicą. Zabieg jest polecany nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Próchnica to problem, z którym boryka się wiele osób w różnym wieku. Rozwój próchnicy jest spowodowany głównie:

  • niewłaściwą higieną jamy ustnej,
  • nieodpowiednią dietą
  • brakiem profilaktyki.

Lakierowanie zębów u dzieci i dorosłych jako środek profilaktyczny, powinno być wykonywane regularnie. Zgodnie z zaleceniami lekarzy dentystów, zabieg lakierowania zębów u dzieci, u których stwierdzono umiarkowane ryzyko próchnicy, powinien być wykonywany 2 razy do roku. W przypadku najmłodszych, u których ryzyko wystąpienia próchnicy jest większe, częstotliwość wykonywania zabiegu lakierowania zębów, powinna wzrosnąć nawet do 4 razy do roku. 

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Lakierowanie zębów u dziecka — przebieg zabiegu

Lakierowanie zębów u dziecka to metoda nieinwazyjna i bezbolesna. Lekarze stomatolodzy podkreślają dużą skuteczność zabiegu oraz to, że trwa bardzo krótko — najwyżej kilkanaście minut. Przed przystąpieniem do lakierowania zębów u dziecka, lekarz stomatolog dokładnie czyści zęby i przestrzenie międzyzębowe z kamienia i osadu. Następnie — za pomocą specjalnego pędzelka — nakłada miejscowo lakier fluorowy. Lakier szybko twardnieje, dzięki czemu ryzyko połknięcia preparatu jest niewielkie. Ponadto lakier działa tylko na powierzchnie, gdzie został zaaplikowany, w związku z czym jest bezpieczny dla zdrowia. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, zaleca się, aby powstrzymać się od spożywania pokarmów przez co najmniej 45 minut po zabiegu, a najlepiej — przez nawet kilka godzin. Zaleca się unikanie pokarmów lepkich i twardych oraz na kilka dni — rezygnację z używania nici dentystycznej.

Lakierowanie zębów mlecznych — czy to możliwe? 

Czy możliwe jest lakierowanie zębów mlecznych? Ryzyko wystąpienia próchnicy dotyczy nie tylko zębów stałych. Często pojawia się ona także na mleczakach, dlatego wielu rodziców zastanawia się, jak temu zaradzić. Okazuje się, że skuteczną metodą może być właśnie lakierowanie zębów mlecznych. Co ważne — dzięki temu, że jest to zabieg bezbolesny, można wykorzystać to do zaprzyjaźnienia się dziecka z fotelem stomatologicznym i odczarowania wizji spotkania z dentystą jako czegoś nieprzyjemnego. Profilaktyka u najmłodszych, w tym także lakierowanie zębów mlecznych, jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na wypracowanie u dziecka zdrowych nawyków już od najmłodszych lat. Warto także zaznaczyć, że choroby zębów mlecznych mogą także niekorzystnie wpłynąć na kondycję zębów stałych, dlatego warto o nie odpowiednio dbać.

Lakierowanie zębów — cena zabiegu

Ile kosztuje lakierowanie zębów? Cena przeprowadzenia zabiegu w gabinecie dentystycznym uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma to, czy lakierowanie zębów u dziecka dotyczy zębów mlecznych, czy stałych. Koszt lakierowania zębów mlecznych będzie niższy, natomiast za lakierowanie zębów stałych trzeba będzie zapłacić więcej. Nie bez znaczenia przy ustalaniu ceny za lakierowanie zębów, jest także miejsce wykonywania zabiegu. Koszt lakierowania zębów u dzieci będzie większy w dużych miastach. Orientacyjna cena zabiegu lakierowania zębów mlecznych u dzieci waha się w granicach 110-200 zł. 

Zobacz też: Dajesz dziecku rozwodniony sok owocowy? Stomatolog punktuje częsty błąd

Więcej o: