Ćwiczenia dla dzieci jako forma rodzinnej rozrywki. Jak skutecznie zachęcić malucha do aktywności fizycznej?

Ćwiczenia dla dzieci to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Aktywność fizyczna to ważny aspekt naszego życia, dlatego warto wprowadzić ją u dzieci, aby kształtować w nich zdrowe nawyki już od najmłodszych lat.

Ćwiczenia dla dzieci w domu. Jak zachęcić maluchy do aktywności fizycznej i przygotować je do ćwiczeń?

Ćwiczenia dla dzieci w domu mogą być atrakcyjną formą spędzenia czasu w gronie rodzinnym. Aktywności fizyczna jest ważna już od najmłodszych lat, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój psychoruchowy maluchów. Warto zatem wprowadzić ją do codziennej rutyny jako sposób na zabawę, która sprawia radość i frajdę, a nie jest przykrym obowiązkiem. Aby zachęcić dzieci do ćwiczeń, przede wszystkim należy dać im dobry przykład i zaangażować się w nie na równo z pociechami. Dzieci — jak wiemy — uczą się przez naśladowanie. Jeżeli zatem zobaczą, że rodzice czy opiekunowie są aktywni, to z pewnością chętniej będą wykonywać ćwiczenia i nie popadną w nudę zbyt szybko.

Ćwiczenia dla dzieci można wykonywać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, o ile pogoda na to pozwala. Jeżeli ćwiczymy z dziećmi w domu, należy zadbać o przestrzeń, która będzie służyła jako miejsce ćwiczeń czy zabawy. Należy zaaranżować ją w ten sposób, aby zminimalizować ryzyko uderzenia w kant mebla czy stołu. Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci najlepiej wykonywać na macie ale jeżeli nie mamy jej w domu — sprawdzi się także dywan. Należy jednak upewnić się, że w trakcie ćwiczeń nie będzie się przesuwał, przez co utrudniałby wykonywanie ćwiczeń. Przygotowując się do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych z dziećmi w domu, należy zadbać również o odpowiedni strój. Ważne, aby był wygodny i nie krępował ruchów dzieci podczas wspólnej zabawy. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, zróbcie krótką rozgrzewkę, aby przygotować mięśnie do pracy. 

Proste ćwiczenia dla dzieci z użyciem piłki gumowej

Jakie proste ćwiczenia dla dzieci można wykonać przy użyciu piłki gumowej? Piłka gumowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem na ćwiczenie równowagi. Wykonywanie ćwiczeń przy użyciu piłki gumowej może przynieść sporo frajdy, a przy okazji pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. Ćwiczenia dla dzieci na piłce gumowej są zalecane przez fizjoterapeutów już w wieku niemowlęcym. Proste ćwiczenia dla dzieci przy użyciu piłki mogą pozytywnie wpłynąć na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Przykłady prostych ćwiczeń dla dzieci, które wspomogą utrzymanie balansu, to np. położenie się na piłce na brzuchu lub na plecach i próba utrzymania równowagi w tej pozycji. 

Zobacz wideo Jak często trenuje Sylwia Bomba? "Codziennie!"

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 10 lat. "Gra na bębenku i pianinie"

Propozycja na ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 10 lat, które można wykonywać np. z podkładem muzycznym. Maluch siada na podłodze, podpiera się z tyłu rękoma, nogi ugina w kolanach. Następnie nogi unosi lekko do góry i czeka na hasło od rodzica. Jeżeli usłyszy "bębenek", to uderza piętami o podłogę. Na hasło "pianino" uderza natomiast palcami stóp, udając właśnie grę na pianinie. Ćwiczenie to świetnie sprawdzi się m.in. na pracę mięśni brzucha. Przy okazji poprawi także koordynację ruchową i zapewni ogrom frajdy najmłodszym. 

Ćwiczenia dla 10-latka. "Wędrujące raki"

"Wędrujące raki" to propozycja ćwiczenia dla 10-latka i nie tylko. Jest to proste ćwiczenie w formie zabawy, podczas którego wzmocnieniu ulegają m.in. mięśnie brzucha i mięśnie ramion. Dzieci przyjmują pozycję "raka", czyli podporu tyłem. Ważne jest, aby dłonie były skierowane w stronę stóp, nogi ugięte, zaś biodra uniesione wysoko — najlepiej na wysokości kolan. W tej pozycji dzieciaki poruszają się po pomieszczeniu. Dodatkową frajdą będzie na pewno zorganizowanie "wyścigu raków", czyli kto pierwszy dotrze w tej pozycji na linię mety — wygrywa. 

Ćwiczenia dla 7-latka w duecie. Zaangażuj się w zabawę!

Proste ćwiczenia dla 7-latka, które może wykonywać w duecie z rodzicem, to m.in. 

  • "waga" - rodzic i dziecko stają naprzeciwko siebie i łapią się za ręce, następnie naprzemiennie wykonują przysiady
  • "koncert życzeń" - rodzic i dziecko wymyślają dla siebie nawzajem rodzaj ćwiczenia, jaki chcą, aby wykonała druga osoba np. "Życzę sobie, żebyś zrobił dwa pajacyki", "Chcę, żebyś skakał jak żabka" itp. 
  • "taczka" - dziecko kładzie się na brzuchu, rodzic łapie je za kostki i podnosi do góry. Dziecko jednocześnie unosi się na rękach i w takiej pozycji poruszacie się po pomieszczeniu
  • brzuszki — rodzic i dziecko kładą się naprzeciwko siebie z ugiętymi kolanami. Jednocześnie wykonują brzuszki, przybijając sobie piątki.

Zobacz też: Mama publikuje w sieci filmiki ze wspólnych ćwiczeń z dziećmi. "A co z syndromem wstrząsanego dziecka?"

 

Więcej o: