Imię Pana Kleksa, czyli Ambroży pochodzi z języka greckiego od słów ambrósios, czyli boski, nieśmiertelny, a także święty i nieśmiertelny od (am)brotós. Co ciekawe, jest to imię, które znane jest w wielu krajach, jednak stosunkowo rzadko jest używane. Podobnie wygląda to i w naszym kraju. Obecnie dumnymi posiadaczami imienia Ambroży jest jedynie 261 mężczyzn. Czy kolejne lata przyniosą spektakularne zmiany? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Imię Ambroży pochodzi z greki, jednak niektórzy etymolodzy są zdania, że ma ono swój rodowód w łacinie. Bez względu jednak na swoje pochodzenie, znaczenie ma podobne. Oznacza kogoś, kto jest wyjątkowy i niezwykły, a nawet kogoś, kto urodził się z boskim namaszczeniem. Jak podaje portal jakieimie.pl, znaczenie tego imienia jest związane z pochwałą i szacunkiem, a także z odwagą i siłą, natomiast osoby je noszące uważane za dzielne i wyjątkowe. Jednak pomimo swojego znaczenia, imię to nie zaskarbiło sobie zbyt dużo miejsca w sercach przyszłych rodziców. Jest raczej pomijane, a nawet zapomniane. Wg danych z Głównego Urzędu Statystycznego, nosi je 261 mężczyzn, co oznacza, że znajduje się na aż 891 miejscu pod względem popularności w Polsce.
W 2022 roku, według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji jedynie sześciu chłopców otrzymało to imię. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby ten trend się odwrócił. Ambroży należy do grupy imion nieco zapomnianych, a na pewno oryginalnych. To męskie imię ma również swój odpowiednik w przypadku dziewcząt. To Ambrozja.
Ambroży obchodzi imieniny 7 razy w roku w dniach: 17 marca, 20 marca, 4 kwietnia, 16 sierpnia, 16 października, 2 listopada, oraz 7 grudnia.
Jako ciekawostkę warto dodać, że patronem tego imienia jest późnorzymski biskup św. Ambroży, który był zaciekłym wrogiem wierzeń pogańskich i gorliwie zwalczał również wyznawców judaizmu (z jego podburzenia mieszkańcy Kallinikum nad Eufratem spalili synagogę, która była w mieście).