Ciąża PUL to dla wielu zagadkowe pojęcie. "Komórka zagnieździła się nie tam, gdzie trzeba"

Ciąża PUL to dla wielu przyszłych rodziców zagadkowe pojęcie, które oznacza nie tylko rozczarowanie, ale także ból i wielki zawód. Bo przecież miało być dziecko, ale jednak go nie ma. Jak zaznacza Nicole Sochacki Wójcicka we wpisie na swoim blogu, jest chyba jednym z najbardziej niefortunnych slangów lekarskich w języku polskim. "Komórka zagnieździła się nie tam, gdzie trzeba" - pisze lekarka.

Ciąża PUL, czyli mówiąc w bardziej przystępnym języku, to medyczne określenie ciąży o nieznanym umiejscowieniu (pregnancy of unknown location, PUL). Jest to termin stosowany w przypadku kiedy wynik testu ciążowego jest dodatni, jednak w badaniu USG nie można stwierdzić ciąży. Komórka jajowa, zamiast zagnieździć się w błonie śluzowej trzonu macicy, znalazła swoje miejsce w innej jej części, a niejednokrotnie również i poza nią. Co warto wiedzieć? Przede wszystkim to, że jest to stan bardzo niebezpieczny dla kobiety i konieczna będzie tu interwencja specjalisty. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Aleksandra Żuraw straciła ciążę, ale marzy o kolejnym dziecku. "Po takiej stracie wyczekiwanie ciąży jest zupełnie inne"

Ciąża PUL, czyli ciąża bez dziecka

Ciąża PUL, czyli skrót od angielskich słów: pregnancy of unknown location, określa ciążę, której nie można zlokalizować w czasie badania USG. Mówiąc potocznie, nie wiadomo gdzie ona jest, chociaż np. robione testy ciążowe, a nawet badanie HCG, czyli w krwioobiegu znajduje się hormon gonadotropiny kosmówkowej. Jednak w macicy lekarz nie widzi pęcherzyka ciążowego. "U ponad połowy takich kobiet, w przeciągu kolejnych 2-3 dni, pojawia się pęcherzyk w macicy lub dochodzi do samoistnego poronienia" - pisze lekarka, znana w sieci jako mamaginekolog, na swoim blogu.

 

Oczywiście stwierdzić to powinien lekarz, po przeprowadzeniu badania, jednak są pewne symptomy, które mogą wskazywać na "ciążę, której nie ma". Do takich objawów należą:

  • ból podbrzusza; czasem może przypominać ten miesiączkowy, jest ostry i rwący;
  • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych.
Innych objawów ciąża ektopowa nie daje, przynajmniej nie do momentu jej „pęknięcia", bo wtedy jest to bezpośredni stan zagrożenia życia kobiety. Dochodzi do krwawienia do jamy brzusznej, wstrząsu i utraty przytomności

- czytamy we wpisie.

 

Jednak jakie jest dalsze postępowanie w przypadku stwierdzenia ciąży PUL? Jeśli do zagnieżdżenia zarodka doszło niedawno, stosuje się lek metrotreksat (w różnych schematach podania), który powoduje zatrzymanie się rozwoju zarodka. Jeśli taka ciąża trwa jednak nieco dłużej, wtedy konieczne jest wykonanie zabiegu laparoskopii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA