To imię dla dziewczynki z literą "ż" w ciągu 20 lat znacząco straciło na popularności. "Rodzi się nawet więcej Grażyn"

Moda na imiona przychodzi i odchodzi. To, co było modne i pożądane jeszcze dwadzieścia lat temu, dziś uchodzi już nieco za przestarzałe i nadające się do lamusa. To samo tyczy się tego przepięknego imienia, które od dwóch dekad zalicza dość spory spadek, biorąc pod uwagę, że jeszcze na początku lat dwutysięcznych było szalenie popularne.

Imię Żaneta znajduje się na 127 miejscu pod względem popularności w Polsce, a to oznacza, że nosi je aż 27136 kobiet. Czy można zatem uznać, że jest popularne? Niestety nie. Moda na nie minęła już dwie dekady temu, kiedy z końcem lat dziewięćdziesiątych i początkiem dwutysięcznych - na porodówkach był prawdziwy bum jeśli chodzi o te imiona. Obecnie rodzice nawet częściej nadają nowo narodzonym córką na imię Grażyna, niż Żaneta. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Maślakowie mieli problem z powrotem z Grecji. Trudne chwile na lotnisku

Żaneta - imię, które odeszło do lamusa. Czy powróci?

Na początek zacznijmy od statystyk i danych. Jak podaje portal jakiemie.pl, imię Żaneta nosi obecnie aż 27136 Polek. To oznacza, że znajduje się na 127 miejscu pod względem popularności w Polsce, jednak nie czyni je to wcale popularnym. Porównując to z imieniem Grażyna, te dane przedstawiają się następująco. Nosi je 230489 kobiet w Polsce i znajduje się na 28 miejscu pod względem popularności w naszym kraju. Jednak statystyki te dotyczą wszystkich mieszkanek naszego kraju, czyli zarówno tych, które się urodziły, ale także tych nieco starszych, jak i dorosłych już kobiet. Natomiast jeśli sprawdzimy rejestr urodzeń, to z tych danych jasno wynika, że w 2022 roku urodziło się więcej dziewczynek o imieniu Grażyna (siedem), niż Żaneta (cztery).

Jednak zostawmy dane i przyjrzyjmy się bliżej temu wyjątkowemu imieniu. Niewielu wie, że pochodzi ono od imienia Jan. Żaneta to starodawna Janeta, która oznacza: "Bóg jest łaskawy" lub "Bóg jest łaskawy". Jest to imię często noszone przez kobiety, które są pracowite, zaradne i lojalne. Z tarapatów wychodzą obronną ręką, toteż chętnie podejmują ryzyko. Lubią dobrą zabawę, ale też często uciekają na łono natury, aby naładować baterię i pobyć ze sobą w samotności.

Żaneta obchodzi imieniny 2 razy w roku w dniach: 17 sierpnia, oraz 27 grudnia, a jeśli wierzyć gwiazdom to jest to idealny wybór dla dziewczynek urodzonych pod znakiem Strzelca, Lwa i Skorpiona.

Więcej o: