Wyjątkowe zdjęcie trzyletniej dziewczynki z 1956 roku. Wielu patrzy na basenik i zadaje jedno pytanie

To nietypowe zdjęcie trzyletniej dziewczynki z 1956 roku szybko zdobyło popularność w internecie. Niemal każdy po zobaczeniu basenika zadaje jedno i to samo pytanie. Co konkretnie przedstawia znana fotografia z drugiej połowy ubiegłego wieku? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Dogoterapia. Alena i Blant wybudzają dzieci ze śpiączki

Na znanej w mediach społecznościowych fotografii widać małą dziewczynkę leżącą na łóżku i podpiętą do medycznego urządzenia, a obok niej stoi mały basenik z kilkoma małymi kaczuszkami. Wiele osób zastanawia się, co te zwierzątka robią przy chorej trzylatce. Jak się okazuje, jest to jedna z pierwszych tego typu terapii, które obecnie występują w wielu wariantach i są bardzo popularne. Co jaką terapię konkretnie chodzi? Tłumaczymy.

Wyjątkowe zdjęcie trzylatki z 1956 roku. Przedstawia nowoczesną wówczas terapię

Trzyletnia dziewczynka ze zdjęcia to Peggy Kennedy, która w 1956 roku zachorowała na polio i w ramach leczenie musiała być podłączona do urządzenia wspomagającego oddychanie. Żeby ją rozweselić (i co za tym idzie usprawnić leczenie) zdecydowano się na wówczas nowatorską terapię z pomocą zwierząt, w tym przypadku małych kaczuszek. Innymi słowy, zdjęcie przedstawia jedną z pierwszych (jeśli nie pierwszą) w historii zooterapię, zwaną również animaloterapią, która jest bardzo cennym wsparciem w leczeniu różnych chorób i zaburzeń poprzez kontakt dziecka (lub dorosłego) ze zwierzęciem. 

Zooterapia pojawiła się już w latach 50. ubiegłego wieku. Teraz jest szeroko stosowana

Zooterapia (animaloterapia) sama w sobie nie jest leczeniem, ale może bardzo je wspomóc, poprawiając humor i motywując pacjentów do dodatkowego wysiłku. Terapia ze zwierzętami jest wskazana między innymi w zaburzeniach takich jak (za portalem Medme.pl) - autyzm, zespół Downa, ADHD, dziecięce porażenie mózgowe, depresja, schizofrenia czy zaburzenia lękowe. Istnieje wiele rodzajów animaloterapii, do najważniejszych należą:

  • dogoterapia (inaczej kynoterapia) - kontakt z psami,
  • felinoterapia - kontak z kotami,
  • cavioterapia - terapia ze świnkami morskimi,
  • lagoterapia - zajęcia z królikami
  • hipoterapia - zajęcia z końmi,
  • onoterapia - terapia z osłami,
  • alpakoterapii - kontakt z alpakami
  • delfinoterapia - zajęcia z delfinami połączone z aquaterapią. 

Oczywiście w zooterapii wykorzystuje się też inne gatunki zwierząt, na przykład świnie, kozy, bydło czy choćby gęsi domowe. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.